Σάββατο , 20 Απρίλιος 2024

Euroleague: Ο Ολυμπιακός έβαλε το ευρωπαϊκό του κοστούμι και ισοπέδωσε την Αρμάνι -Νίκη στο Μιλάνο 72-93 | ΣΠΟΡ

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην τρέχουσα Euroleague και μάλιστα με εμφατικό τρόπο πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στο Μιλάνο, καθώς επικράτησε της Αρμάνι με 93-72, για να αυξήσει το ρεκόρ του σε 8-4 (νίκες-ήττες).

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν από την αρχή του ματς τις διαθέσεις τους, παίρνοντας προβάδισμα με 30-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ μπήκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το εμφατικό 45-60.

Σε κανένα σημείο του παιχνιδιού οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν έχασαν τον έλεγχο και έβρισκαν λύσεις κάθε φορά που οι Ιταλοί μείωναν.

Η τρίτη περίοδος έληξε με 57-72 και εκεί φάνηκε ότι η νίκη για τους Πειραιώτες είχε «κλειδώσει». Η διαφορά έμεινε σε διψήφιο αριθμό σε όλο αυτό το διάστημα μέχρι την τελευταία κόρνα και το 72-93 οδήγησε τον Ολυμπιακό στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, όντας πίσω μόνο από τις δύο ισπανικές ομάδες (Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα), που έχουν ρεκόρ 10-2.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εκπληκτική επίδοση στο τρίποντο, έχοντας 18, σημειώνοντας τα περισσότερα στην ιστορία τους στη διοργάνωση.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 18 πόντους και 5/9 τρίποντα, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να προσθέτει 14 πόντους (4/6 τρίποντα) και τον Σάσα Βεζένκοφ 12 (2/3 τρίποντα). Τεράστια δουλειά και από τον Κώστα Παπανικολάου στο κομμάτι της άμυνας.

Το ματς

Με τον Ολυμπιακό να πραγματοποιεί το πιο παραγωγικό του εκτός έδρας παιχνίδι, έχοντας πρωταγωνιστή τον Τάιλερ Ντόρσεϊ (12π. στο α’ δεκάλεπτο με 4/5τρ.), οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυναμικά στο παρκέ, έγραψαν το 8-20 στο 5′ και παρά τις αμυντικές ανορθογραφίες τους, που επέτρεψαν στην Αρμάνι να επιστρέψει (25-30 στο 10λεπο’), δεν έχασαν το προβάδισμα.

Ενα τρίποντο του Ντάνιελς με το… καλημέρα της δεύτερης περιόδου, έφερε την Αρμάνι σε απόσταση αναπνοής (28-30), αλλά μέχρι εκεί…

Με την ελληνική ομάδα να συνεχίζει τις «εκτελέσεις» από τα 6,75 μ. (έκλεισε το ημίχρονο με 12/16 τρίποντα), διά χειρός Λαρεντζάκη, Σλούκα, Βεζένκοφ, και τον Μάρτιν να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, ήρθε η απάντηση με επιμέρους σκορ 15-30. Ετσι, οι Πειραιώτες πήγαν στα αποδυτήρια με +15 (45-60).

Κομβικό στατιστικό και η αναλογία ασίστ-λαθών του Ολυμπιακού με 14-4, επιβεβαιώνοντας τη συγκέντρωση των Πειραιωτών.

Με την «ερυθρόλευκη» επίθεση να… χωλαίνει στην τρίτη περίοδο (το πρώτο καλάθι σημειώθηκε μετά από 4,5 λεπτά), ο Ολυμπιακός βασίστηκε στην καλά οργανωμένη άμυνά του, εκτροχιάζοντας το επιθετικό παιχνίδι των Ιταλών. Μάλιστα, οι Πειραιώτες όχι μόνο δεν απειλήθηκαν από την έλλειψη παραγωγικότητας, αλλά στο 27′ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17 (53-70), ενώ μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +15 (57-72).

Η διάρκεια στην «ερυθρόλευκη» άμυνα δεν εγκατέλειψε τον Ολυμπιακό στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να τρέχει μέχρι το 34′ ένα επιμέρους σκορ 1-5, εκτοξεύοντας τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+19, 58-77).

Με τον Λαρεντζάκη να απαντά από τα 6.75 στα τρίποντα του Ροντρίγκεθ, οι «ερυθρόλευκοι» έκοψαν κάθε προσπάθεια αντεπίθεσης των Ιταλών, φτάνοντας άνετα στο τελικό 72-93.

Αρμάνι Μιλάνο-Ολυμπιακός 72-93

Αρμάνι Μιλάνο (Ετόρε Μεσίνα): Μέλι 2, Γκραντ, Ροντρίγκεθ 8 (2), Ταρζούσκι 3, Ρίτσι, Χολ 3 (1), Ντιλέινι 8, Ντάνιελς 5 (1), Σιλντς 26 (3), Χάινς 5, Ντατόμε 12 (2).

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1), Ντόρσεϊ 14 (4), Λαρεντζάκης 18 (5), Φαλ 7, Σλούκας 7 (2), Μάρτιν 8, Βεζένκοφ 12 (2), Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 2, Μακ Κίσικ 5 (1).

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 45-60, 57-72, 72-93