Πέμπτη , 28 Μάρτιος 2024

NBA: Μπακς-Ουόριορς 138-99: Τρίποντα… κάλαντα με Γιάννη Αντετοκούνμπο στα ρηχά

Οι Μιλγουόκι Μπακς έκαναν… φύλλο και φτερό τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στο δεύτερο ματς της σεζόν με το τελικό σκορ (138-99) και την διαφορά των 39 πόντων να μαρτυρούν με τον πλέον εμφατικό τρόπο τα όσα συνέβησαν στο «Fiserv Forum» του Ουισκόνσιν. Ο «back to back» MVP του ΝΒΑ είχε μόλις 15 πόντους με 4/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7/15 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη σε 27 λεπτά.

Παρόλα αυτά υπήρχε ο Κρις Μίντλετον (31π., 4/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) ο οποίος ήταν εκείνος που «άνοιξε» από νωρίς την διαφορά στο σκορ και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Ουόριορς. Την παράσταση έκλεψε και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος αγωνίστηκε στα επτά τελευταία λεπτά και φρόντισε να αφήσει το στίγμα του (4π., 2/2δίπ.) με αποκορύφωμα ένα φοβερό κάρφωμα. Το στατιστικό που ξεχώρισε ήταν τα 20/37 τρίποντα των Μπακς όπερ και σημαίνει ποσοστό που έφτανε το 54,1%!

Στον αντίποδα, το Γκόλντεν Στέιτ (εκτός και πάλι ο Γκριν) παρουσίασε «μία από τα ίδια» όπως στο ματς της πρεμιέρας των Νετς, με τον Κάρι να έχει 6/17 σουτ αλλά τον Ουάισμαν να αποτελεί την ευχάριστη παρένθεση (18π., 8ριμπ.) σε αντίθεση με τον Κέλι Ούμπρε, ο οποίος… έχτισε νέο γήπεδο στο Μιλγουόκι έχοντας 1/10 σουτ!

Το ματς

Ο Γιάννης ξεκίνησε πολύ άσχημα το ματς. Φάνηκε εκτός κλίματος, ενώ ο εκνευρισμός του αυξήθηκε ακόμη περισσότερο όταν «πέταγε στα σκουπίδια» τις βολές που κλήθηκε να «εκτελέσει». Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο ευστόχησε μόλις σε ένα σουτ εντός παιδιάς έχοντας 1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα αλλά και 4/11 βολές! Επιπλέον είχε «γεμίσει» τη στατιστική του με 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, αλλά η παρουσία του στο παρκέ πέρασε σχεδόν απαρατήρητη στο πρώτο μισό του αγώνα.

Παρόλα αυτά οι Μπακς είχαν έναν Μίντλετον από… άλλον πλανήτη (21π., 3/5δίπ., 4/6τρ., 3/3β.) και από τη στιγμή που βρήκαν επιθετικές λύσεις από τον ΝτιΒιτσέντζο (11π.) κατάφεραν να ελέγξουν απόλυτα το ματς. Και αυτό χάρη στην ευστοχία τους έξω από τα 7.25 μέτρα, όταν και μέτρησαν 9/20 τρίποντα. Κάπως έτσι μπόρεσαν να διατηρήσουν διαφορά 10 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (66-56), πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που ο Κάρι ξεκίνησε άσχημα με 0/4 σουτ, αλλά κατάφερε να κλείσει το 2ο δωδεκάλεπτο με 15 πόντους και 4/10 σουτ. Εξαιρετικός ο Ουάισμαν με 14 πόντους, ενώ κακό ήταν το ξεκίνημα του Κέλι Ούμπρε, ο οποίος είχε 0/7 εντός παιδιάς!!!

Στην 3η περίοδο οι Μπακς έπαιξαν καλύτερα και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ και ο Αντετοκούνμπο ανέβασε αισθητά την απόδοσή του, αλλά χωρίς να κάνει το… κάτι παραπάνω. Παρόλα αυτά κατάφερε να κλείσει το 12λέπτο με double-double (15π., 11ριμπ.) την ώρα που ο Μίντλετον έκανε φοβερό ματς (31π., 6/8τρ., στο 36′) με αποτέλεσμα οι Μπακς να φτάσουν στο +24 (100-76) και να… ρίξουν τους τίτλους τέλος.

Ειδικά μετά και το 9-0 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, όταν με ένα γρήγορο 11-0, το Μιλγουόκι εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο +35 (111-76). Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος με φοβερό κάρφωμα έστειλε για πρώτη φορά την διαφορά στους 40 πόντους (127-87)!

Τα δωδεκάλεπτα: 33-25, 66-56, 100-76, 138-99