Παρασκευή , 26 Απρίλιος 2024

Άνετη επικράτηση του Ολυμπιακού επί της Κύμης με 92-69

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Κύμης με 92-69 παίζοντας καλό μπάσκετ και προσφέροντας θέαμα σε όσους βρέθηκαν στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός δε συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στην Κύμη την οποία νίκησε με 92-69. Για 25 λεπτά οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί (50-47), αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Μπλατ επιβλήθηκαν πλήρως.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1539094805172-0’); });

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με την απαραίτητη σοβαρότητα στις αμυντικές τους υποχρεώσεις και με την ποιοτική τους ανωτερότητα στην άλλη πλευρά του παρκέ προηγήθηκαν με 11-3 (6’). Ο Τουντζιαράκης σε τρεις σερί επιθέσεις κέρδισε κατά κράτος τον ΛεΝτέι κι έτσι μείωσε για λογαριασμό της ομάδας του σε 13-11 (9’) και με τρίποντο του Πουλιανίτη προσπέρασε (13-14).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε εξ ολοκλήρου στον Ολυμπιακό. Με τους Σπανούλη, Τουπάν και ΛεΝτέι να φτάνουν εύκολα στο αντίπαλο καλάθι η διαφορά πήγε στο +16 (34-18, 16’). Φυσικά ανέβηκε ξανά το επίπεδο της περιφερειακής άμυνας με άριστη λειτουργία στην πίεση του παίκτη με τη μπάλα. Ο Ουάσινγκτον μέχρι το ημίχρονο μπόρεσε με προσωπικές ενέργειες να βοηθήσει κάπως την Κύμη (36-26, 18’).

Η Κύμη μπήκε πολύ καλύτερα στην τρίτη περίοδο, άλλοτε με εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και άλλοτε με τρίποντα του Ουίλιαμς σκόραρε κι έτσι ξαναμπήκε στη διεκδίκηση της νίκης (50-47, 25’). Οι Πειραιώτες συνήλθαν μετά το τάιμ άουτ και με την επιστροφή τους στο παρκέ έτρεξαν σερί 10-0 και  ξέφυγαν με 60-47 (27’).

Οι γηπεδούχοι έδειξαν όρεξη στην άμυνα παρά τη διαφορά στο σκορ και με αυτόν τον τρόπο βρήκαν πολλά εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό ή μέσα από συνεχή κίνηση στο «5on5» και έτσι το σκορ έγινε 71-54 (33’). Στη συνέχεια ο Μπλατ έδωσε χρόνο στον Αγραβάνη μετά από καιρό (09/12 με Ρέθυμνο) και ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 42-32, 64-51, 92-69

Πηγή: gazzetta.gr