Έκανε το χρέος της κόντρα στο Ρέθυμνο η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήταν σαφώς ανώτερη από το Ρέθυμνο, χαλάρωσε εν συνεχεία, στην 3η περίοδο, επιτρέποντας στους Κρήτες να πλησιάσουν στους 6 πόντους, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο… πάτησε γκάζι και με επιμέρους σκορ 25-11 νίκησε με 82-62 για την 16η αγωνιστική της Basket League.

Οι Βινς Χάντερ (20π., 6ρ.) και Μάλκολμ Γκρίφιν (16π.) ήταν οι κορυφαίοι της Ένωσης. Μετά τη νίκη του Περιστερίου στο Χολαργό, η ΑΕΚ ισοβαθμεί στην 3η θέση με τους «κυανοκίτρινους» (27 βαθμούς) και περιμένει να μάθει ποιος εκ των ΠΑΟΚ, Προμηθέα στο μεταξύ τους ματς (18:00) θα υποχωρήσει κατά έναν βαθμό, καθώς αμφότεροι μετρούν από 25 βαθμούς.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1539094805172-0’); });

Στον αντίποδα, το Ρέθυμνο έμεινε στην προτελευταία θέση (3-13), με τη νίκη της Κύμης επί του Κολοσσού να το αφήνει με μοναδικό συγκάτοικο τον Πανιώνιο. Ο Στίβεν Μπαρτ Τζούνιορ ήταν ο μόνος με διψήφιο νούμερο πόντων για τους φιλοξενούμενους (15π.).

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 38-33, 57-51, 82-62