Πέμπτη , 25 Απρίλιος 2024

Έφυγε με το κεφάλι ψηλά η Κόστα Ρίκα

Με ένα τυχερό γκολ στο 90’, η Κόστα Ρίκα απέσπασε ισοπαλία 2-2 από την Ελβετία στο τελευταίο της παιχνίδι στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο, το οποίο ουσιαστικά ήταν αδιάφορο βαθμολογικά, αφού στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Βραζιλία νίκησε τη Σερβία με 2-0, και άρα η Ελβετία τερμάτισε δεύτερη στη διαφορά τερμάτων.

Ο Τζεμαϊλί άνοιξε το σκορ για την Ελβετία στο 31΄, αλλά ο Ουάστον κατάφερε να ισοφαρίσει στο 56΄, πετυχαίνοντας το πρώτο τέρμα της Κόστα Ρίκα στη διοργάνωση.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο Ντρμιτς έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Ελβετία, για να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις ο Σόμερ με αυτογκόλ, μετά από εκτέλεση πέναλτι του Ρουίς (η μπάλα βρήκε το δοκάρι και στην επαναφορά στο κεφάλι του έμπειρου γκολκίπερ).

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 89΄ ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι υπέρ της Κόστα Ρίκα, αλλά το VAR δικαίωσε τους Ελβετούς, ακυρώνοντας το, λόγω οφσάιντ.

Στη φάση των 16 η Ελβετία θα βρει μπροστά της τη Σουηδία.