Παρασκευή , 26 Απρίλιος 2024
Ήττα για την ΑΕΚ με 79-70 από τη Σολέ

Την πρώτη της ήττα στο φετινό Basketball Champions League υπέστη η ΑΕΚ, με θύτη τη Σολέ.

Έχοντας τρεις νίκες στα προηγούμενα τρία παιχνίδια της στη διοργάνωση, η Ένωση ήξερε ότι αν επικρατούσε και στη Γαλλία θα έκανε μεγάλο βήμα για την κατάληψη της 1ης θέσης στον όμιλο. Βήμα που θα πρέπει να κάνει, τελικά, στα επόμενα ματς, αφού αυτή τη φορά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν τα κατάφερε.

Οι Γάλλοι μπήκαν καλύτερα και έκλεισαν με +7 την πρώτη περίοδο (24-17), ενώ στη συνέχεια πήγαν και στο +10 (29-19). Οι κιτρινόμαυροι, όμως, βρήκαν λύσεις από τους Μορέιρα και Ρογκαβόπουλο, με αποτέλεσμα να ανατρέψουν την κατάσταση και να πάνε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια στο τέλος του ημιχρόνου (40-43).

Από εκεί και πέρα, όμως, τα πράγματα στράβωσαν για την ΑΕΚ, η οποία έκανε εύκολα λάθη (η Σολέ πήρε 15 πόντους από αυτά) και τελικά ηττήθηκε με 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-43, 58-59, 79-70.