Σάββατο , 20 Απρίλιος 2024

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός: Όταν η Νέα Φιλαδέλφεια αποθέωσε τον Βαζέχα

Η αναγνώριση από τον αντίπαλο είναι η ύψιστη τιμή και ο Κριστόφ Βαζέχα το είχε ζήσει αυτό σε ντέρμπι.

Στις 7 Ιανουαρίου 2001 η ΑΕΚ είχε υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό, ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με την κεφαλιά του Νίκου Λυμπερόπουλου και είχε φάσεις για να βάλει δεύτερο γκολ και ουσιαστικά να καθαρίσει το ματς.

Τελικά το σκορ παρέμενε στο 0-1 και στο 78ο λεπτό, την ώρα που οι πράσινοι έκαναν αλλαγή, έλαβε χώρα μία από τις πιο όμορφες στιγμές που έχουμε δει σε ντέρμπι. Ο παίκτης που έβγαινε ήταν ο Κριστόφ Βαζέχα και οι οπαδοί της ΑΕΚ, παρά το γεγονός ότι η ομάδα τους ήταν πίσω στο σκορ, δεν ήταν δηλαδή και τόσο χαρούμενοι ώστε να… τους παίρνει να δείξουν ανωτερότητα, τον χειροκρότησαν μαζικά.

Ηταν κάτι που άξιζε ο σπουδαίος Πολωνός σκόρερ και ήταν κάτι που έδωσε στους ΑΕΚτζήδες περισσότερους πόντους από τον ένα που πήρε τελικά η ομάδα τους, χάρη στο πέναλτι του Βασίλη Τσιάρτα στο φινάλε.