ΑΕΚ: Ρεκόρ με τα κιτρινόμαυρα ο Λιβάγια, όποτε σκοράρει η ομάδα του δεν χάνει

Την πιο παραγωγική του σεζόν με τη φανέλα της ΑΕΚ διανύει ο Μάρκο Λιβάγια. Ο Κροάτης επιθετικός έφτασε τα 8 γκολ σε 24 παιχνίδια με την Ένωση την τρέχουσα σεζόν του πρωταθλήματος, έπειτα από το χθεσινό στην εκτός έδρας νίκη επί του ΟΦΗ (0-2), ενώ στις δύο προηγούμενες σεζόν είχε από 7 τέρματα (σε 27 ματς την περίοδο 2017-18 και σε 25 την αγωνιστική περίοδο 2018-19).

Επίσης, ο «κομαντάντε Μάρκο» έχει ήδη ισοφαρίσει το ρεκόρ των 6 ασίστ που είχε την προηγούμενη σεζόν και πρόπερσι και μπορεί να το καταρρίψει. Παράλληλα, έχει σκοράρει πλέον σε 21 διαφορετικά ματς με την Ένωση στη Super League 1 και σε αυτά η ομάδα του δεν έχει ηττηθεί ποτέ, μετρώντας 19 νίκες και δύο ισοπαλίες (1-1) με τον Παναθηναϊκό.

Συνολικά, ο Λιβάγια έφτασε τα 12 γκολ και τις 10 ασίστ σε όλες τις διοργανώσεις στη σεζόν που διανύουμε. Αφήνει έτσι πίσω του την περσινή χρονιά με τα 12 γκολ και τις 8 ασίστ και φυσικά την πρώτη του στα κιτρινόμαυρα, την οποία είχε ολοκληρώσει με 10 τέρματα και 7 ασίστ.