Βόλεϊ: Θρίαμβος για Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ -Προκρίθηκαν στους «16» του Challenge Cup

Οι ελληνικές ομάδες στο βόλεϊ Ανδρών που συμμετέχουν στο Challenge Cup έβαλαν το… ευρωπαϊκό τους κοστούμι και προκρίθηκαν στους «16» της διοργάνωσης.

Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ θα συνεχίσουν την ευρωπαϊκή τους πορεία στο Challenge Cup, καθώς κατάφεραν να ζευγαρώσουν τις νίκες επί των αντιπάλων τους και να προκριθούν στην επόμενη φάση πανηγυρικά.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Άνετη πρόκριση για τον Παναθηναϊκό επί της Οντολέντα Βόντα

Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στην Τσεχία, νίκησε όμως την Οντολέντα Βόντα για δεύτερη φορά, αυτήν τη φορά στην έδρα της με 3-1 σετ (15-25, 25-21, 25-21, 25-19) και προκρίθηκε στους «16» του Challenge Cup Ανδρών, όπου θα παίξει με τη νορβηγική Μπέργκεν για την είσοδο στα προημιτελικά.

Οι «πράσινοι» δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά, έχασαν το πρώτο σετ με «κάτω τα χέρια», αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδριόπουλου βελτίωσε πολύ το σερβίς της, πίεση την αντίπαλη υποδοχή και ανέβασε θεαματικά το μπλοκ της και είχε ήδη φτάσει στην πρόκριση μετά το 2-1, αφού χρειαζόταν μόνο δύο σετ μετά το 3-0 στον Άγιο Θωμά.

Οι πόντοι της Οντολένα προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Με επίδειξη δύναμης στους «16» ο Ολυμπιακός κόντρα στην Κομάρνο

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε επίσης θριαμβευτικά στους «16» του Challenge Cup Ανδρών.

Μετά τη νίκη (3-1) στον πρώτο αγώνα στη Σλοβακία, η πειραϊκή ομάδα επικράτησε απόψε της Κομάρνο με 3-0 (25-12, 25-21, 25-21) και στο «Μελίνα Μερκούρη» και έκλεισε θέση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Για τον αντίπαλο των Πειραιωτών στους «16» θα γίνει κλήρωση και οι αγώνες θα διεξαχθούν 7 και 16 Φεβρουαρίου.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Κομάρνο από 1 άσσο, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε άνοιξε την ονειρική βραδιά για το ελληνικό βόλεϊ επί της Μοντάνα

Πανηγυρικά και πρώτος χρονικά από τις ελληνικές ομάδες πήρε την πρόκριση για τους «16» του Challenge Cup Ανδρών ο ΠΑΟΚ, καθώς νίκησε και στους δύο αγώνες τη Μοντάνα.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά επικράτησε με 3-1 σετ (25-20, 25-16, 23-25, 25-20) στη ρεβάνς της Βουλγαρίας και σε συνδυασμό με τη νίκη (3-0) στην Πυλαία πήρε με άνεση το εισιτήριο.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν πολύ καλή στην επίθεση στα πρώτα δύο σετ έχοντας 65% αποτελεσματικότητα, τα κατάκτησε εύκολα και προκρίθηκε, αλλά δεν επαναπαύτηκε, διεκδίκησε τη νίκη και την πήρε. Στους «16» ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Καζιντσμπάρτσικα (Ουγγαρία) – Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ).

Οι πόντοι της Μοντάνα προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ από 12 άσσους, 59 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.