Πέμπτη , 28 Μάρτιος 2024
Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Μακάμπι, ήττα 89-81 στο Τελ Αβίβ

Ήττα για τον Παναθηναϊκό στο Τελ Αβίβ με 89-81 από την Μακάμπι.

Από τα πρώτα λεπτά έγινε φανερό ότι οι πράσινοι είχαν επιθετικό πρόβλημα, το οποίο φυσικά εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι για να πάρουν μια διαφορά (16-7 στο 9′) και να τη διατηρούν. Ο μόνος που προσπαθούσε να αντιστρέψει την κατάσταση ήταν ο Νέντοβιτς, αλλά αφού δεν είχε καμία βοήθεια από τους συμπαίκτες του, το μόνο που κατάφερνε ήταν τουλάχιστον το να μην επιτρέπει στη Μακάμπι να ξεφύγει κι άλλο (41-30 στο ημίχρονο).

Στην τρίτη περίοδο η βελτίωση στην άμυνα και τα καλύτερα ποσοστά στην επίθεση είχαν ως αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πλησιάσει στο -4 (50-46 στο 25′, 67-63 στο 33′), ενώ με ένα… τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) του Νέντοβιτς μείωσε και στο -3 (73-70) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ως εκεί όμως…

Ο Ουίλμπεκιν ήταν η απάντηση της Μακάμπι στον Νέντοβιτς και με 12 σερί πόντους έστειλε τους γηπεδούχους στο +6 (82-76), διαφορά που δεν μπορούσε να ανατραπεί στα τελευταία λεπτά αφού οι πράσινοι δεν είχαν άλλες λύσεις επιθετικά.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 41-30, 59-52, 89-81