Σάββατο , 27 Απρίλιος 2024

Η Αλ Χιλάλ νίκησε 4-3 την Ίντερ Μαϊάμι του Μέσι σε φιλικό, τρεις ημέρες πριν το «last dance» με τον Ρονάλντο

Τρία 24ωρα πριν από το πολυαναμενόμενο φιλικό με την Αλ Νασρ του Κριστιάνο Ρονάλντο, σε ένα ματς που μπορεί να αποτελέσει το δικό τους «last dance», έπειτα από δύο δεκαετίας κυριαρχίας στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο, η Ίντερ Μαϊάμι του Λιονέλ Μέσι, ηττήθηκε από την Αλ Χιλάλ με 4-3 σε ένα σούπερ φιλικό που διεξήχθη στο Ριάντ.

Ο «pulga» είχε γκολ κι ασίστ, ο Λουίς Σουάρες σημείωσε το πρώτο (ανεπίσημο) τέρμα του με τον αμερικανικό σύλλογο, όμως οι Σαουδάραβες είχαν πολύ πιο πειστική εικόνα. Η Αλ Χιλάλ (στην οποία ανήκει ο τραυματίας εδώ και λίγους μήνες Νεϊμάρ), προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Μίτροβιτς (10’) και Αλ Χαμντάν (13’), ο οποίος πανηγύρισε το τέρμα του… α λα Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο Σουάρες μείωσε στο 34’ σε 2-1, ενώ ο Μίκαελ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 44’. Το εύστοχο πέναλτι του Μέσι στο 54’ και η ασίστ του ένα λεπτό αργότερα (55’) στον Ρουίθ έφεραν τον αγώνα σε απόλυτη ισορροπία, για να διαμορφώσει το τελικό 4-3 ο Μάλκομ στο 88ο λεπτό.