Πέμπτη , 25 Απρίλιος 2024
Η Λίβερπουλ σήκωσε την κούπα με «τρελή» νίκη επί της Τσέλσι

Με τον καλύτερο τρόπο συνδύασε η Λίβερπουλ την απονομή για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, υποδεχόμενη την Τσέλσι.

Ηταν η βραδιά που όλοι οι φίλοι των κόκκινων περίμεναν 30 χρόνια και τελικά η μοίρα τα έφερε έτσι ώστε οι εξέδρες του Άνφιλντ να είναι άδειες. Ήταν… γεμάτο όμως το 90λεπτο που πρόσφεραν οι Λίβερπουλ και Τσέλσι, αφού συνολικά έβαλαν 8 γκολ! Τα πέντε οι γηπεδούχοι, τα τρία οι φιλοξενούμενοι.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ άνοιξε το σκορ στο 23′ με τον Κεϊτα, έβαλε δεύτερο γκολ στο 38′ με τον Αλεξάντερ-Άρνολντ και φάνηκε να καθαρίζει το ματς στο 43′ με το 3-0 του Βαϊνάλντουμ, αλλά η Τσέλσι μείωσε πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Ζιρού.

Στο 55′ ο Φιρμίνο έγραψε το 4-1 για την πρωταθλήτρια, η οποία έδειχνε ασταμάτητη, αλλά οι Λονδρέζοι -οι οποίοι ήθελαν βαθμό ή βαθμούς επειδή είναι στη μάχη για την έξοδο στο Champions League- μείωσαν σε 4-3 χάρη στα γκολ των Άμπραχαμ (61′) και Πούλισικ (73′). Μέχρι εκεί όμως, γιατί οι κόκκινοι σοβαρεύτηκαν ξανά και στο 84′ με το γκολ του Τσάμπερλεϊν έκαναν το 5-3, πανηγυρίζοντας με αυτό τον τρόπο την κατάκτηση του πρωταθλήματος.