Πέμπτη , 28 Μάρτιος 2024

Η Μπάμπεργκ έσπασε το νικηφόρο σερί της ΑΕΚ

Το νικηφόρο σερί 8-0 της ΑΕΚ (8-2) στο BCL έφτασε στο τέλος του, αφού η Μπάμπεργκ (7-3) αναδείχθηκε νικήτρια (77-73), για την 10η αγωνιστική, σε ένα ματς που ήταν στην… κόψη του ξυραφιού μέχρι το τέλος.

Η αναμέτρηση στην «Brose Arena» κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την ΑΕΚ να μην καταφέρνει να φύγει με το «διπλό».

Το παιχνίδι ήταν επί ίσοις όροις σε όλη την διάρκειά του και αν οι «κιτρινόμαυροι» απέφευγαν κάποια λάθη, ίσως και να πανηγύριζαν τώρα. Βέβαια, με το σκορ στο 75-73 δεν δόθηκε φάουλ στον Σάκοτα, ώστε να έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1539094805172-0’); });

Το νικηφόρο 8-0 της ΑΕΚ έφτασε στο τέλος της, ωστόσο η ομάδα του Λούκα Μπάνκι δεν έπεσε από την 1η θέση του Γ’ Ομίλου.

Σάκοτα (15π., 9ρ.), Χάντερ (14π.), Ματσιούλις (12π., 5ρ.) και Γκρίφιν (11π., 6ρ.) ξεχώρισαν με την παρουσία τους.

Το ματς

Οι δύο ομάδες δεν είχαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με τον Χάρις να κάνει «ζημιά» από την μία και ο Ματσιούλις από την άλλη. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-11 (5′), αλλά η Μπάμπεργκ έκανε σερί μέσα σε δυο λεπτά και πέρασε μπροστά (15-11, 7′). Το σκορ εναλλασσόταν, με τους Σάκοτα και Χάντερ να δίνουν βοήθειες και να κάνουν το 19-20 (10′).

Το ματς ήταν ισορροπημένο και στην δεύτερη περίοδο (30-30, 15′), με τον Μπαγκάτσκις να περνά στο παρκέ τον Σμιντ και να δημιουργεί πρόβλημα στην ΑΕΚ. Την… σκυτάλη πήρε ο Ράις (35-30, 17′), με τους Γερμανούς να έχουν τον έλεγχο του ματς και τους «κιτρινόμαυρους» να κάνουν αχρείαστα λάθη. Ο Σάκοτα, όμως, «όπλισε» και εκτέλεσε την Μπάμπεργκ, για να ισοφαρίσει στο ημίχρονο (39-39, 20′).

Όσο η ΑΕΚ ήταν καλή επιθετικά, τόσο… έπασχε στην άμυνα, με αποτέλεσμα να μην την αφήνει η Μπάμπεργκ να πάρει «ανάσα» (50-50, 25′). Ο Αλεξάντερ έκανε το 56-55 (30′) με 1/2 βολές μετά το φάουλ του Γκρίφιν, με τον Σαντ-Ρος να μην καταφέρνει να σκοράρει στο τέλος.

Η Μπάμπεργκ ξέφυγε με δύο έμμεσα τρίποντα των Αλεξάντερ και Ράις (68-60, 35′), αλλά ο Λαρεντζάκης σε ρόλο δημιουργού κι εκτελεστή μείωσε για την ΑΕΚ (70-67, 37′). Ο διεθνής γκαρντ πάσαρε λίγο αργότερα στον Χάντερ, ο οποίος έφερε ξανά το ματς στα ίσια (71-71, 38′). Ο Ξανθόπουλος χρεώθηκε με φάουλ στον Ράις (75-73, 39′), με τον Λαρεντζάκη να χάνει δύο φορές την ευκαιρία να σκοράρει πίσω από τα 6.75μ. Οι διαιτητές δεν έδωσαν φάουλ στον Σάκοτα και λίγο πριν το τέλος, ο Ρούμπιτ έκανε το 77-73 (40′), μετά το φάουλ του Ξανθόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-39, 56-55, 77-73.

Πηγή: gazzetta.gr