Τετάρτη , 24 Απρίλιος 2024

Θριαμβευτής ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι – θρίλερ της Θεσσαλονίκης

Ο ΠΑΟΚ (13-7) κέρδισε με 58-62 για δεύτερη διαδοχική χρονιά τον Άρη (6-14) στο Nick Galis Hall σ’ έναν γκραν γκινιόλ παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των βολών.

Πέρυσι, ο ήρωας του ΠΑΟΚ ήταν ο Θόδωρος Ζάρας, φέτος ήταν ο Ουίλιαμ Χάτσερ. Μοιραίος για τον Άρη ο Λευτέρης Μποχωρίδης ο οποίος στην κρίσιμη τελευταία επίθεση του Άρη (21’’ πριν το τέλος) υπέπεσε σε λάθος και ο Γκος «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του με δύο εύστοχες βολές.

Η πρώτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ ο οποίος είχε ορθολογικό τρόπο εκτέλεσης στην επίθεση, χτύπησε στα… αργά πόδια του ΜακΓκι και είδε τον Κόνιαρη να κάνει εντυπωσιακό πρώτο πεντάλεπτο (2-11) σημειώνοντας οκτώ πόντους. Αμυντικά ανάγκασε τον Άρη σε επιθέσεις απελπισίας – οι «κίτρινοι» είχαν 4/12 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο και πέντε λάθη – και στο τέλος της περιόδου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 11-19.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 11-22 έπειτα από την πρώτη επίθεση του δεύτερου δεκαλέπτου κι έδειξαν χαρακτήρα στην απόπειρα «επιστροφής» του Άρη στο παιχνίδι. Οι «κίτρινοι» πήραν πράγματα από τους Νταλό, Κάιζερ, έτρεξαν ένα 7-0 σερί (18-22) στην πραγματικότητα όμως δεν έλυσαν το πρόβλημα τους στην επίθεση καθώς πέραν της δυσκολίας στο σετ παιχνίδι ήταν επιπόλαιοι και στο transition παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ βασίστηκε στην καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση αλλά και στις περισσότερες κατοχές καθώς είχε τα μισά λάθη σε σχέση με τον Άρη και πέντε κλεψίματα. Έβγαλε αρκετά ελεύθερα σουτ οδηγώντας τη διαφορά στα επίπεδα των 10 πόντων (22-32) λίγο πριν τα μισά της περιόδου. Με υπομονή στο παιχνίδι δεν είχε πρόβλημα στη διατήρηση της διαφοράς στο τέλος του ημιχρόνου (31-40). Ο Άρης βυθίστηκε στα 11 λάθη του αλλά και στη μη εφαρμογή σχεδίου στην επίθεση.

Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε λάθη και πολλά άστοχα σουτ στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου (35-42). Ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς πόντο για διάστημα τουλάχιστον τεσσάρων αγωνιστικών λεπτών, ο Άρης έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, αρχικά δεν εκμεταλλεύτηκε το κενό διάστημα του αντιπάλου (38-42, 26’) εκεί όμως βρήκε δύο μακρινά σουτ από τους Χάρις, Τολιόπουλο και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (45-44, 29’). Το δεκάλεπτο έκλεισε με προβάδισμα του ΠΑΟΚ (45-46) ο οποίος σημείωσε μόλις έξι πόντους στη διάρκειά του (!) καθώς υπέπεσε σε οκτώ λάθη. Ο δε Άρης πήρε τους περισσότερους πόντους του σ’ αυτό το διάστημα από λάθη του αντιπάλου.

Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε το κακό διάστημά του δια χειρός Ουίλιαμ Χάτσερ καθώς ο Αμερικανός σημείωσε πέντε διαδοχικούς πόντους στο 0-10 σερί της ομάδας του (45-56, 33’). Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα πατώντας σε διαφορά 12 πόντων (46-58) αλλά εκεί οι μηχανές τους έσβησαν. Τα τρίποντα των Τολιόπουλου, Μποχωρίδη μείωσαν τη διαφορά σε 55-58 (38’). Ο Άρης είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, εκεί η επιλογή του Σλαφτσάκη σε σουτ τριών πόντων ήταν κακή και με μια βολή ο Γκος (55-59, 39’) έδωσε ανάσα στην ομάδα του. 55’’ πριν το τέλος ο Νταλό μείωσε στο καλάθι (57-59). Εκεί ο Γκάρετ έχασε δύο λέι απ ενώ ο Μποχωρίδης με 1/2 βολές δεν κατάφερε να ισοφαρίσει 23’” πριν το τέλος (58-59). Ο Χάτσερ ήταν επίσης άστοχος (58-60) και όλα κρίθηκαν στην τελευταία επίθεση του Άρη 21 δευτερολέπτων. Εκεί ο Μποχωρίδης έκανε λάθος, ο Γκος έκανε 2/2 βολές και τελείωσε το παιχνίδι

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 31-40, 45-46, 58-62

Πηγή: gazzetta.gr