Πέμπτη , 28 Μάρτιος 2024
Κόκκινο το ντέρμπι της Euroleague, ο Ολυμπιακός 78-71 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Euroleague, επικρατώντας του Παναθηναϊκού εκτός έδρας.

Οι πράσινοι άρχισαν το ντέρμπι με 0/8 σουτ και έτσι οι ερυθρόλευκοι, οι οποίοι απλά ήταν λιγότερο άστοχοι, κατάφεραν να πάρουν από την αρχή το προβάδισμα (0-4 και 2-8), φτάνοντας στο 7-19 με πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη και κλείνοντας το πρώτο 10λεπτο στο +10 (12-22) με τρίποντο του Σπανούλη.

Ο Παναθηναϊκός ήθελε αλλά ήταν φανερό ότι είχε πρόβλημα τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, με τον Ολυμπιακό να φτάνει και στο +15 (18-33 και 20-35), κλείνοντας το ημίχρονο με διαφορά εννιά πόντων (35-44), παρά τον τραυματισμό του Σλούκα νωρίτερα.

Ο διεθνής γκαρντ, βέβαια, επέστρεψε κανονικά στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο οι πράσινοι άρχισαν σιγά-σιγά να ροκανίζουν τη διαφορά, καταφέρνοντας να πλησιάσουν στο -5 με το τέλος της γ’ περιόδου (57-62).

Το ντέρμπι ήταν ξανά ανοιχτό αφού υπήρχε χρόνος για να συμβεί το οτιδήποτε και τελικά αυτό που συνέβη ήταν η νίκη του Ολυμπιακού, ο οποίος διατήρησε την ψυχραιμία του, έβρισκε λύσεις στην επίθεση και 3:30 πριν το τέλος ξέφυγε ξανά με +10 (62-72), επικρατώντας με 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 35-44, 57-62, 71-78.