Παρασκευή , 19 Απρίλιος 2024
«Λύγισε» μετά από αγώνα 5 ωρών ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο αγώνας για τους «16» του Roland Garos του Τσιτσιπά με τον Βαβρίνκα εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ, κράτησε πάνω από πέντε ώρες και ο Ελβετός πήρε στο τέλος τη νίκη (6-7 (6), 7-5, 4-6, 6-3, 6-8) με έναν πόντο που δεν έγινε ξεκάθαρο αν ήταν έπρεπε να μετρήσει.

Συγκεκριμένα μετά από 5 ώρες και 9′ αγώνα ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 6-7 (6) , 7-5, 4-6, 6-3, 6-8 σετ από τον Σταν Βαβρίνκα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Roland Garros.

Ο Έλληνας τενίστας έδωσε επική μάχη απέναντι σ’ έναν παίκτη που έχει κερδίσει τρία Grand Slam και έχασε το παιχνίδι με έναν αμφισβητούμενο πόντο στο φινάλε.

Στο χώμα δεν υπάρχει replay και έτσι ο διαιτητής έδωσε τον πόντο στον Ελβετό ο οποίος πήρε το παιχνίδι και την Τρίτη θα παίξει με τον Φέντερερ στους «8».

Απώλεια στο τάι μπρέικ

Στο 1ο σετ κανείς δεν έφτασε σε μπρέικ και με όπλο το σερβίς τους οι δυο παίκτες έφτασαν στο 6-6.

Το παιχνίδι είχε τον ίδιο ρυθμό. Ο Ελβετός παίρνει προβάδισμα και ο Έλληνας απαντά.

Στο τάι μπρέικ ο Βαβρίνκα θα προηγηθεί (2-0) αλλά ο Τσιτσιπάς θα ισοφαρίσει σε 2-2.

Δυο ακόμη λάθη του Ελβετού θα δώσουν προβάδισμα 4-2 στον Έλληνα αλλά τρία άουτ επιτρέπουν στον Βαβρίνκα να κάνει το 4-5 και να το κερδίσει με 8-6.

Το 1ο σετ κράτησε 56′. Ο Βαβρίνκα είχε 5-0 στους άσους.

Στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς με μπρέικ θα φτάσει στο 2-0. Το 3-0 έρχεται εύκολα αλλά ο Βαβρίνκα δεν επιτρέπει στον Τσιτσιπά το 2ο μπρέικ και θα μειώσει σε 3-1.

Ο Βαβρίνκα θα πάρει 5 συνεχόμενους πόντους και θα μειώσει σε 3-2 με μπρέικ.

Η αντεπίθεση θα συνεχιστεί και θα φτάσει στο 3-3 με σερί 3-0. Ο Τσιτσιπάς θα επιστρέψει με το 4-3 και το 5-3 με μπρέικ.

Ο Βαβρίνκα με την εμπειρία του μειώνει σε 5-4. Ο Στέφανος έχει τρεις ευκαιρίες να κερδίσει το σετ αλλά ο Σταν τον πιέζει και τελικά θα ισοφαρίσει σε 5-5.

Ο Τσιτσιπάς με «πατημένο γκάζι» θα πάρει προβάδισμα με 6-5 και θα κερδίσει με 7-5.

Στο 3ο σετ το ξεκίνημα του Τσιτσιπά είναι σπουδαίο. Θα προηγηθεί με 1-0 και 2-1 αφού έχει «σβήσει» και το μπρέικ ποιντ του Ελβετού.

Ο Ελβετός θα ισοφαρίσει σε 2-2 και φτάνει κοντά στο μπρέικ αλλά ο Έλληνας θα το «σβήσει» για το 3-2.  Οι πόντοι είναι 105-101 υπέρ του Τσιτσιπά και ο αντίπαλος του έχει 10-2 άσους.

Ο Βαβρίνκα θα ισοφαρίσει σε 3-3, φτάνει στο 3-4 με μπρέικ και στο 3-5.

Ο Τσιτσιπάς με ώριμο παιχνίδι θα φτάσει στο 4-5 αλλά δεν αντέχει στα συνεχή χτυπήματα του αντιπάλου του και θα χάσει με 6-4 το σετ.

Το ρολόι στο φινάλε του 3ου σετ γράφει 3 ώρες και 2 λεπτά. Ο Βαβρίνκα έχει 10-3 άσους και ο Τσιτσιπάς 36-32 αβίαστα λάθη και 5-2 διπλά λάθη.

Στο 4ο σετ ο Τσιτσιπάς αρχίζει με 2-0 και μπρέικ. Ο Βαβρίνκα έχει 2 ευκαιρίες για μπρέικ αλλά ο Τσιτσιπάς θα φτάσει στο 3-0.

Με μπρέικ μειώνει σε 3-1 και φτάνει στο 3-2. Ο Τσιτσιπάς απαντά με μπρέικ για το 4-2 και στο 5-2.

Ο Τσιτσιπάς φτάνει στο 6-3 και ισοφαρίζει σε 2-2.

Στο 5ο ο Βαβρίνκα δεν αφήνει το μπρέικ του Τσιτσιπά και κερδίζει το γκέιμ αλλά ο Έλληνας ισοφαρίζει άμεσα σε 1-1.

Ο Βαβρίνκα συνεχίζει να «χτυπά» με άσους και με τον 15ο του θα προηγηθεί στο σετ.

Ο Τσιτσιπάς ισοφαρίζει σε 2-2 και 3-3 αλλά ο Βαβρίνκα με λάθη του Στέφανου θα πάρει και πάλι το προβάδισμα.

Ο Έλληνας με άνεση και με ωριμότητα θα παίξει για το 4-4. Με τα τρομερά σερβίς του ο Βαβρίνκα θα προηγηθεί εκ νέου αλλά ο Τσιτσιπάς κάνει επίδειξη δύναμης και φτάνει στο 5-5.

Μετά από ένα γκέιμ λαθών ο Βαβρίνκα θα κάνει το 5-6 αλλά ο Τσιτσιπάς με την συμπλήρωση 5 ωρών ισοφαρίζει σε 6-6.

Ο 34χρονος Βαβρίνκα αντέχει και με άουτ του Τσιτσιπά θα προηγηθεί με 7-6 και στο φινάλε πήρε έναν αμφισβητούμενο πόντο και κέρδισε 8-6 και 3-2 μετά από 5 ώρες και 9 λεπτά.

Πηγή: gazzetta.gr