Σάββατο , 20 Απρίλιος 2024

Μονακό – Ολυμπιακός 92-72: Παραδόθηκε χωρίς μάχη στο Πριγκιπάτο για την 31η αγωνιστική της Euroleague

Η αγωνιστική κατάρρευση του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο έφερε μια εύκολη ήττα με 92-72 στο Μονακό, στο πλαίσιο της 31ηα αγωνιστικής της Euroleague.

Ουσιαστικά, το κενό αυτό διάστημα «εκτροχίασε» την προσπάθεια της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα για νίκη στο Πριγκιπάτο, ενώ γενικά έκανε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της στην τρέχουσα Euroleague.

Έτσι, το «ερυθρόλευκο» ρεκόρ υποχώρησε σε 17-9 (νίκες-ήττες), με αποτέλεσμα η τρίτη θέση στην κατάταξη να απειλείται. Στον αντίποδα, οι Μονεγάσκοι πανηγύρισαν τη 12η νίκη τους σε 25 αγώνες, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την εξασφάλιση μίας θέσης στην οκτάδα.

Euroleague: Έχασαν το ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, που προηγήθηκε με 0-4. Στη συνέχεια, ο Τζέιμς «ζεστάθηκε» από την περιφέρεια και… αφύπνισε τη Μονακό για το προβάδισμά της (11-9), με την απάντηση των Πειραιωτών να έρχεται με Φαλ και Ντόρσεϊ για το +4 (13-17), στο 7’. Η περίοδος έληξε με 19-22, αλλά εκεί τελείωσαν όλα για το σύνολο του Μπαρτζώκα.

Η τραγική εκκίνηση των «ερυθρόλευκων» στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς φθηνά λάθη και τραγικές άμυνες έδωσαν πολύ χώρο σε Λι και Μπέικον, έδωσε στη Μονακό ένα σερί 10-0, για το +7 (29-22), στο 12’. Με τις βολές του ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός έκοψε προσωρινά το σερί, ωστόσο η συνέχεια έγινε ακόμη χειρότερη. Με πολύ γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι τους οι Μονεγάσκοι πήραν… φωτιά έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο +19 (45-26), στο 17’. Εκεί, επέστρεψε ο Φαλ στο παρκέ, ο οποίος «έδεσε» κάπως την άμυνα με τους Πειραιώτες να κάνουν ένα σερί 5-0 (45-31), αλλά τα λάθη, η τρομερή αστοχία -ακόμη και στις βολές- έφεραν το 48-31 στο ημίχρονο.

Με περισσότερη συγκέντρωση στην άμυνα και τον Φαλ να «σώζεται» από τη γενικότερη μετριότητα, ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ 2-9 (50-40), στα πρώτα τρία λεπτά. Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν επιθετικά, έχοντας τρομερή αστοχία, με τη Μονακό να απαντά με Μπέικον και Τζέιμς για το νέο +19 (61-42), στο 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα φάνηκε ότι τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 71-51.

Με τον Τζέιμς να συνεχίζει «ζεστός» στην τέταρτη περίοδο, οι Μονεγάσκοι όχι μόνο διατηρούσαν χωρίς… κόπο τη διαφορά τους, αλλά έφτασαν στο +24 (82-58), στο 34’. Από την άλλη, οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν έβγαζαν αντίδραση, άφηναν τους γηπεδούχους να σκοράρουν με κάθε τρόπο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται ακόμη και στο +27 (88-61) και το τελικό σκορ να ήταν το 92-72.

Μονακό – Ολυμπιακός 92-72

Μονακό (Σάσα Ομπράντοβιτς): Λι 13 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Μπέικον 15 (4/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Βέστερμαν 3 (5 ασίστ), Τόμας 5 (5 ριμπάουντ), Ντιάλο 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μότουμ 8 (2), Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 2, Ουταρά, Χολ 12 (4/4 δίποντα, 4/4 βολές), Τζέιμς 25 (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 15 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, Φαλ 18 (8/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλούκας 6 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν, Βεζένκοβ 18 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές), Πρίντεζης, Παπανικολάου 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Ζαν Σαρλ 2 (1/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 5 (1).

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 48-31, 71-51, 92-72