Τετάρτη , 17 Απρίλιος 2024
Μουντομπάσκετ 2019: Ο Λουίς Σκόλα έγραψε ιστορία στη νίκη της Αργεντινής επί της Νιγηρίας

Ο Λούις Σκόλα συμμετέχει σε πέμπτο Παγκόσμιο Κύπελλο και πλέον είναι ο δεύτερος σκόρερ στην ιστορία των τουρνουά.

Ο σέντερ της Αργεντινής ξεπέρασε στην αναμέτρηση με τη Νιγηρία τον Άντριου Γκέιζ που είχε 594 πόντους.

Στην κορυφή βρίσκεται ο άπιαστος Οσκάρ Σμιτ από την Βραζιλία με 843 πόντους.

1.Σμιντ (Βραζιλία) 843 σε 35 ματς
2.Σκόλα (Αργεντινή) 611 σε 35 ματς.
3.Γκέιζ (Αυστραλία) 594 σε 29 ματς.

Η Αργεντινή μπήκε αποφασισμένη στην αναμέτρηση και με την πιεστική της άμυνα έκανε τη ζωή των Αφρικανών δύσκολη. Στην επίθεση το ταλέντο ξεχειλίζει οπότε με Γκαρίνο, Μπρουσίνο και Σκόλα να σκοράρουν εύκολα βρέθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων (17-28, 10′).

Η κατάσταση στην δεύτερη περίοδο άλλαξε πλήρως, όπως και το σκορ. Οκότζι και Νουόρα έκαναν ό,τι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα ενώ οι προσωπικές ενέργειες των «γκαούτσος» έβγαζαν εγωισμό και μόνο. Η Νιγηρία προσπέρασε με 36-32 (16′) και τελικά πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο για πρώτη φορά ο προπονητής της Αργεντινής έριξε ταυτόχρονα στο παρκέ τους Καμπάτσο, Λαπροβίτολα και Σκόλα με την συγκεκριμένη τριάδα να είναι υπεύθυνη για την εκτόξευση της διαφοράς στους 9 πόντους (55-64, 27′).

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία. Από τη μία η σοβαρότητα των Αργεντίνων και από την άλλη οι βιαστικές επιλογές των Αφρικανών δεν άφησαν περιθώρια να αλλάξει η εικόνα του παιχνιδιού.

Πηγή: gazzetta.gr