Κυριακή , 28 Απρίλιος 2024

Μουντομπάσκετ 2023: Οι ΗΠΑ συνέτριψαν την Ιταλία 100-63 και πέρασαν στα ημιτελικά

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από πολύ νωρίς, οι ΗΠΑ επικράτησαν με 100-63 της Ιταλίας και εξασφάλισαν την θέση τους στην 4αδ του Μουντομπάσκετ, όπου στα ημιτελικά θα περιμένουν αύριο να μάθουν αν θα παίξουν με Γερμανία ή Λετονία.

Από το πρώτο 10λεπτο οι Αμερικανοί έχτισαν τις βάσεις για τη νίκη καθώς οι Ιταλοί ήταν απελπιστικά άστοχοι και προσπαθούσαν με μακρινά σουτ να σκοράρουν, ωστόσο τα στατιστικά τους ήταν τραγικά. Μετά το 8-7 των Ιταλών, οι Αμερικανοί πήραν μπρος και άρχισαν να ανεβάζουν την διαφορά. πριν το τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκαν με 14-10 και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η διαφορά έφτασε στο +24 (46-22), με τους Μπρίτζες και Χαλιμπέρτον να καθοδηγούν επιθετικά την ομάδα.

Ο Φοντέκιο, στον οποίο στηρίζονταν οι Ιταλοί, εξουδετερώθηκε αμυντικά και σε ανοιχτό γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο, οι ΗΠΑ αύξησαν κι άλλο την διαφορά.

ΙΤΑΛΙΑ – ΗΠΑ 63-100

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 24-46, 44-83, 63-100