Οι Μεξικανοί πέταξαν εκτός Μουντιάλ τη Νότια Κορέα

Με το… ενάμισι πόδι στη φάση των 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου βρίσκεται το Μεξικό, που μετά τη Γερμανία νίκησε και τη Νότια Κορέα με 2-1 και έκανε το 2/2 στον 6ο Όμιλο.

Αν και η Νότια Κορέα απείλησε στο πρώτο 20λεπτο, ήταν οι Μεξικανοί που άνοιξαν το σκορ στο 24’, όταν ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Γιανγκ και ο Βέλα δεν αστόχησε, κάνοντας το 1-0.

Στο 66’ ο Τσιτσαρίτο διπλασίασε τα τέρματα των Μεξικανών με ωραίο πλασέ, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Λοσάνο, και από εκεί και πέρα οι Νοτιοκορεάτες πίεσαν για κάτι καλύτερο και απείλησαν στο 75’ με τον Σον, που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί το λάθος του Μάρκες, όμως τελικά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με ένα καταπληκτικό μακρινό φαλτσαριστό σουτ του Σον.

Η ήττα αυτή ισοδυναμεί με σίγουρο αποκλεισμό για τη Νότια Κορέα, ενώ το Μεξικό θα πανηγυρίσει από σήμερα την πρόκριση, αν η Γερμανία δεν νικήσει τη Σουηδία στο βραδινό παιχνίδι.