Τρίτη , 30 Απρίλιος 2024

Ολλανδία: Τρένο χωρίς στάση η Αϊντχόφεν -Νίκησε και τη Φέγενορντ στο Ρότερνταμ, 14η νίκη σε ισάριθμα ματς

Θεωρητικά ήταν ντέρμπι, στην πραγματικότητα η Αϊντχόφεν είχε τον πρώτο λόγο κόντρα στη Φέγενορντ για τη 14η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος και το επιβεβαίωσε.

Η PSV νίκησε στο «Ντε Κάιπ» του Ρότερνταμ, με 2-1 τη δεύτερη της βαθμολογίας ομάδα και έκανε άλμα για την κατάκτηση του τίτλου, καθώς διεύρυνε τη διαφορά από την περσινή πρωταθλήτρια στους 10 βαθμούς.

Η ομάδα από το Αϊντχόφεν διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στην Ολλανδία, καθώς το απόγευμα της Κυριακής (3/12) πανηγύρισε τη 14η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια, ούσα η μόνη από τα μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα που έχει καταφέρει κάτι τέτοιο.

Οι φιλοξενούμενοι, μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς συγκινήσεις, μπήκαν δυνατά στην επανάληψη κι έφτασαν στη νίκη τίτλου μέσα σ’ ένα τρίλεπτο με τα τα γκολ των Σαϊμπαρί (65′) και Μποσκάλι (68′). Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Χιμένες στο τελικό 2-1 στο 81ο λεπτό.

Ολλανδία: Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής στην Eredivisie

Χέρενφεν – Αλμέρε 3-0

Φόλενταμ – Τσβόλε 0-5

Βααλβάικ – Εξέλσιορ 2-2

Φορτούνα Σιτάρντ – Φίτεσε 3-1

Χεράκλες – Σπάρτα Ρότερνταμ 0-1

Φέγενορντ – Αϊντχόφεν 1-2

Γκόου Αχεντ-Τβέντε 15:30