Δευτέρα , 29 Απρίλιος 2024

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-2: Απέδρασε με το «διπλό» η Ένωση -Οργή των «ερυθρολεύκων» για τη διαιτησία

Η ΑΕΚ κέρδισε με 2-1 τον Ολυμπιακό στο άδειο «Γ. Καραϊσκάκης», για τη 17η αγωνιστική της Super League.

Η Ένωση απέδρασε με σημαντικό τρίποντο από το φαληρικό γήπεδο, καθώς μένει σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός βρίσκεται πλέον στο -8 από την κορυφή. Παράλληλα, έντονα παράπονα για τη διαιτησία έχουν οι «ερυθρόλευκοι».

Δείτε πώς μετέδωσε LIVE το ντέρμπι το iefimerida.gr.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Με γρήγορο ρυθμό, δυνατές μονομαχίες και αρκετά λάθη ξεκίνησε το ματς, ενώ έλειπαν οι μεγάλες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά.

Η Ένωση απείλησε πρώτη στον αγώνα με τον Πινέδα στο 15ο λεπτό, με τον Μεξικανό να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ από καλή θέση, μετά από κόρνερ και λάθος διώξιμο του Μπιανκόν.

Όλα άλλαξαν στο ντέρμπι όταν η ΑΕΚ έκανε το 0-1 με τον Γκαρσία, στο 32’. Ο επιθετικός της Ένωσης πήδηξε ψηλότερα από τον Μπιανκόν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Άμραμπατ και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» του Πασχαλάκη, εκεί που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Το γκολ του Λιβάι Γκαρσία για το 0-1 / Φωτογραφία: Eurokinissi

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα σόκαρε τον Ολυμπιακό και πάλι έξι λεπτά αργότερα, κάνοντας το 2-0. Ο Λιβάι Γκαρσία πήρε την κεφαλιά και πάλι μετά από κόρνερ του Άμραμπατ, ο Τσούμπερ ευνοήθηκε από την κόντρα και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά, σηκώθηκε σημαία για οφσάιντ του Ελβετού, αλλά η εξέταση του VAR τον δικαίωσε και κατακύρωσε το τέρμα.

Το γκολ του Στίβεν Τσούμπερ για το 0-2 / Φωτογραφία: Eurokinissi

Λίγο πριν τη συμπλήρωση των 45 λεπτών, οι Πειραιώτες κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς με το γκολ του Γιώργου Μασούρα. Ποντένσε, Ναβάρο και Φορτούνης συνδυάστηκαν ιδανικά, με τον τελευταίο να βρίσκει στον χώρο τον Έλληνα διεθνή και αυτός να νικά τον Στάνκοβιτς σε τετ α τετ για το 1-2.

Το γκολ του Γιώργου Μασούρα για το 1-2 / Φωτογραφία: Eurokinissi

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να κλείσει την ΑΕΚ στο δικό της μισό, με την Ένωση να προσπαθεί να υπερασπιστεί το υπέρ της σκορ και να ψάξει στην αντεπίθεση το γκολ που θα «κλειδώσει» τη νίκη.

Μάλιστα, ο Μασούρας στο 67′ έκανε το 2-2 αλλά ο ρέφερι σφύριξε για χέρι του Έλληνα ποδοσφαιριστή. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 72′ οι «ερυθρόλευκοι» ζήτησαν έντονα πέναλτι σε ανατροπή του Ναβάρο στην περιοχή, αλλά διαιτητής και VAR αποφάσισαν πως δεν υπήρχε κάτι.

Στο 79′ ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρία για ισοφάριση. Ο Φορτούνης έκανε το φάουλ, ο Μπιανκόν μπήκε στην τροχιά της μπάλας αλλά η μπάλα πήγε δίπλα από το δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι μετά την προσπάθεια του Πινέδα.

Στο 82′ το σουτ του Άμραμπατ κόντραρε μετά από αντεπίθεση και πέρασε λίγο εκτός.

Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω στα τελευταία λεπτά, ωστόσο, δεν άλλαξε κάτι και το σκορ έμεινε στο 1-2 μέχρι τέλους.

Οργή στον Ολυμπιακό για τη διαιτησία: Οι δύο φάσεις για τις οποίες φωνάζουν οι «ερυθρόλευκοι»

Οργή επικρατεί στην ΠΑΕ Ολυμπιακός για τη διαιτησία στο ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Οι Πειραιώτες έχουν έντονα παράπονα για τη διαιτησία του Σλοβάκου ρέφερι και συγκεκριμένα «φωνάζουν» για δύο φάσεις.

Αρχικά, οι «ερυθρόλευκοι» πιστεύουν πως το γκολ του Γιώργου Μασούρα στο 67ο λεπτό ήταν καθαρό και έπρεπε να μετρήσει. Αντί αυτού, ο ρέφερι και ο VAR είδαν παράβαση του Έλληνα διεθνή μεσοεπιθετικού για χέρι και ακύρωσαν το τέρμα που θα έκανε το 2-2.

Φωτογραφία: Eurokinissi

Παράλληλα, ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται έντονα για τη φάση του 73′ όπου ο Ναβάρο έπεσε εντός περιοχής μετά από μαρκάρισμα του Κάλενς, θεωρώντας πως υπάρχει πέναλτι.