Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1: Σήκωσαν την «κούπα» οι Πειραιώτες -Παίζουν την 2η θέση στην Τούμπα οι Θεσσαλονικείς

Ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος με τον ΠΑΟΚ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» με σκορ 1-1, για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Φιέστα τίτλου… με ισοπαλία έκαναν οι Πειραιώτες. Η γιορτή του Ολυμπιακού για το 47ο πρωτάθλημα διεξήχθη αμέσως μετά τον αγώνα, με τους «ερυθρόλευκους» να γνωρίζουν την αποθέωση από τον κόσμο τους παρά το γεγονός ότι νωρίτερα δεν είχαν καταφέρει να τους «αποζημιώσουν» με νίκη γοήτρου επί του «Δικεφάλου του Βορρά», που έμεινε αήττητος στο Φάληρο, όπως είχε συμβεί και στο δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου, με το ίδιο ακριβώς σκορ (τότε στην παράταση).

Φιέστα του Ολυμπιακού για την κατάκτηση του 47ου πρωταθλήματος / Φωτογραφία: ΙΝΤΙΜΕ

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης. Οι Θεσσαλονικείς αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό πήραν το προβάδισμα με το πλασέ του Φιλίπε Σοάρες.

Ο Σοάρες πανηγυρίζει το τέρμα που σημείωσε για τον ΠΑΟΚ / Φωτογραφία: Eurokinissi

Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός πίεσε και κατάφερε πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 41΄ να φτάσει στην ισοφάριση με το δεύτερο γκολ του Ζοάο Καρβάλιο στο πρωτάθλημα, μετά από ασίστ του Ανδρούτσου.

Ο Καρβάλιο κάνει το 1-1 και πανηγυρίζει / Φωτογραφία: Eurokinissi

Πλέον, ο ΠΑΟΚ θα προσπαθήσει να επιστρέψει στη 2η θέση της Super League στο παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό την Τρίτη 17/5 στις 20:00, αφού οι «πράσινοι» μετά τη νίκη εις βάρος του ΠΑΣ Γιάννινα ισοβαθμούν με τους Θεσσαλονικείς αλλά υπερτερούν στην ισοβαθμία.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης (46′ Μανωλάς), Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Κανέ, Κούντε (71′ Εμβιλά), Ροντρίγκες (84′ Βαλμπουενά), Καρβάλιο, Φαντιγκά (58′ Λόπες), Τικίνιο (71′ Ελ Αραμπί).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε (87′ Τέιλορ), Κρέσπο, Ίνγκασον, Τσαούσης, Κούρτιτς, Σβαμπ, Σοάρες (71′ Ελ Καντουρί), Μιτρίτσα (76′ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Τσόλακ (71′ Άκπομ).