Πέρασε από την έδρα της Αντβέρπ η ΑΕΚ

Με απολογισμό 6-1 έκλεισε η ΑΕΚ τον α’ γύρο της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Οι «κιτρινόμαυροι» ζορίστηκαν στην έδρα της Άντβερπ, ωστόσο, χωρίς να χάσουν την συγκέντρωσή τους και παίζοντας καλή άμυνα, έφτασαν στην ανατροπή και στην έκτη σερί νίκη (64-71).

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1539094805172-0’); });

Η «Βασίλισσα» βρέθηκε και στο -10 (48-38, 25′), με τους Βέλγους να έχουν 34.6% στα τρίποντα, αλλά ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης εκτέλεσε τους αντιπάλους του στο φινάλε με δύο κρίσιμα τρίποντα.

Ο Εξέιβιερ Ρατάν – Μέις δοκίμασε να αγωνιστεί, αλλά άντεξε για μόλις 03:19 στο παρκέ.

Για τους γηπεδούχους, ο πρώην παίκτης του Απόλλωνα Πάτρας, Τάιλερ Καλινόσκι, είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Βίκτορ Σάντερς πρόσθεσε 13 πόντους και ο Πάρις Λι 12.

Το ματς

Η Άντβερπ άρχισε να απειλεί από τα 6.75 (5/6τρ.) κι επέβαλε το ρυθμό της στην αρχή του ματς (13-6, 4′), αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε (13-13, 5′) και πέρασε μπροστά (18-20, 8′), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 24-20, μετά από δύο σερί τρίποντα του Σάντερς. Οι Βέλγοι διατήρησαν το προβάδισμα στην δεύτερη περίοδο κι έφτασαν την διαφορά σε διψήφια τιμή στο ημίχρονο (38-28, 20′).

Με ένα σερί 7-0 στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ πλησίασε ξανά στο σκορ (40-36, 23′), αλλά η Άντβερπ συνέχιζε να εκτελεί και να ευστοχεί (48-38, 25′). Παρόλα αυτά, οι «κιτρινόμαυροι» με επιμέρους 1-14 πέρασαν μπροστά στο 30′ (49-51), με τους Τσαλμπούρη – Μωραΐτη να πρωταγωνιστούν.

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ πήγε στο 51-55 (32′), η Άντβερπ απείλησε ξανά (58-57, 34′), αλλά ο Λαρεντζάκης ευστόχησε πίσω από τα 6.75 δύο φορές (62-66, 38′), για να βάλει ακόμα ένα στη λήξη ο άστοχος (0/6 σουτ) μέχρι εκείνη την στιγμή, Γκρίφιν (61-71, 40′).

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 38-28, 49-51, 64-71.

Πηγή: gazzetta.gr