Πέμπτη , 28 Μάρτιος 2024

Πρώτος τίτλος στο γρασίδι για Στέφανο Τσιτσιπά -Επικράτησε του Αγκούτ στον τελικό της Μαγιόρκα με 2-1 σετ [βίντεο]

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ με 2-1 σετ στο tie break και κατέκτησε τον τίτλο στο τουρνουά της Μαγιόρκα.

Ο κορυφαίος τενίστας όλων των εποχών στην Ελλάδα, κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο στο γρασίδι ύστερα από 2 ώρες και 31 λεπτά αγώνα.

Αυτός ήταν ο 21ος τελικός σε τουρνουά τένις για τον Στέφανο Τσιτσιπά, ενώ με τη νίκη επί του Αγκούτ έφτασε στην ένατη κατάκτηση τίτλου της καριέρας του.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επέτρεψε στον αντίπαλό του να επιστρέψει στο ματς στο 3ο σετ

Ο «Στεφ» προηγήθηκε 1-0 στα σετ κατακτώντας το αρχικό με 6-4, αλλά από τα μέσα του δεύτερου έως το τέλος του «εξαφανίστηκε», με αποτέλεσμα ο αντίπαλός του να επικρατήσει με 6-3 ισοφαρίζοντας τον τελικό.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 5-2 αλλά δέχθηκε μπρέικ στο σερβίς του. Ο Ίβηρας ισοφάρισε αλλά στο τάι μπρέικ ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε μόνο δύο πόντους, κατακτώντας το σετ (7-6) και τη νίκη.

Εκτός από την… κούπα που θα πάρει σπίτι ο Στέφανος Τσιτσιπάς, κέρδισε επίσης κι ένα σπουδαίο οικονομικό ποσό. Συγκεκριμένα, ο Έλληνας πρωταθλητής θα φύγει από τη Μαγιόρκα κατά 134.835 ευρώ πλουσιότερος.

Επόμενη διοργάνωση για τον Στέφανο Τσιτσιπά, το σπουδαίο Grand Slam του Wimbledon. Εκεί, στην πρεμιέρα της διοργάνωσης (από την οποία θα απουσιάσουν Ρώσοι και Λευκορώσοι αθλητές λόγω των κυρώσεων για την εισβολή στην Ουκρανία) ο Τσιτσιπάς θα έρθει αντιμέτωπος με τον 28χρονο Ελβετό Φίλιπ Ρίτσαρντ, ο οποίος βρίσκεται στο 192 της παγκόσμιας κατάταξης.