Κυριακή , 28 Απρίλιος 2024

Χάντμπολ: Με ήττα συνδυάστηκε η πρώτη εμφάνιση της Ελλάδας σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, 31-24 από την Πορτογαλία

Η Ελλάδα έκανε ντεμπούτο σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος χάντμπολ ανδρών με ήττα (31-24) από την Πορτογαλία, στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου.

Έτσι, η «γαλανόλευκη» θα αναζητήσει την πρώτη της νίκη το Σάββατο (13/1), όπου θα αντιμετωπίσει την παγκόσμια πρωταθλήτρια Δανία στις 21:30.

Η εικόνα του αγώνα

Η Ελλάδα άνοιξε το σκορ με το πρώτο ιστορικό γκολ στη διοργάνωση το οποίο σημείωσε ο Λιάπης (0-1), η Πορτογαλία κατάφερε να ισοφαρίσει (2-2) και να περάσει μπροστά (4-2), όμως η Εθνική μας ισοφάρισε με δύο τέρματα του Κεδέρη (6-6). Στη συνέχεια, οι Πορτογάλοι με ένα σερί 3-0 έφτασαν τη διαφορά στο +3 (10-7) και από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έμειναν μπροστά στο σκορ (18-14).

Στο ημίχρονο η Εθνική ξεκίνησε με δύο γκολ του Σάββα και του Τόσκα (18-16) και στη συνέχεια κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Παπαδιονυσίου (19-19). Λίγο αργότερα, η Πορτογαλία με ένα εντυπωσιακό σερί πήγε στο +7 (27-20) και κράτησε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια (31-23), παίρνοντας τη νίκη με 31-24.

Πορτογαλία-Ελλάδα 31-24

Πορτογαλία (Πάουλο Περέιρα): Πορτέλα 2, Ντουάρτε 3, Μαρτίνς 3, Ρούι Σίλβα, Ρέμα Μάρκες, Φερνάντες 3, Καβαλκάντι 4, Αρέια, Φρανσίσκο Κόστα 6, Φάμπιο Σίλβα 4, Σαλβαντόρ 1, Καπντεβίλε, Ολιβέιρα, Ναζαρέ 2, Μαρτίμ Κόστα, Φράντε 3.

Ελλάδα (Γιώργος Ζαραβίνας): Παναγιώτου, Μπόσκος, Λιάπης 3, Μάλλιος 5, Μιχαηλίδης, Πασσιάς, Τόσκας 4, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης, Τζηράς, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 1, Αραμπατζής 1, Παπαντωνόπουλος, Σάββας 5, Κεδέρης 5.