Παρασκευή , 19 Απρίλιος 2024
Αντεπίθεση από τη Γιουνάιτεντ με 5 στα 5

Τη λύση έδωσε ο Φαν Πέρσι

Πήρε φόρα για τα καλά η Γιουνάιτεντ. Αν και η εμφάνιση της ομάδας του Φαν Χάαλ ήταν κακή, ο Φαν Πέρσι οδήγησε με δύο γκολ τους «κόκκινους διάβολους» στη νίκη επί της Σαουθάμπτον με σκορ 2-1, στο ματς που έκλεινε την 15η αγωνιστική της Premier League.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους που χωρίς καν να προλάβουν να κάνουν την πρώτη τους τελική προσπάθεια άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Φαν Πέρσι να νικάει σε τετ-α-τετ τον Φόρστερ. Οι «Άγιοι» αντέδρασαν σωστά, πιέζοντας και κλείνοντας τους παίκτες της Γιουνάιτεντ στα καρέ τους. Τελικά η λύση ήρθε στο 31’ με τον Πελέ να βρίσκει δίχτυα μετά από καιρό. Η εικόνα του ματς ήταν ίδια και μετά το 1-1, μέχρι το 60ο λεπτό η Σαουθάμπτον είχε τα ηνία και «έψαχνε» το δεύτερο γκολ. Τελικά, η «ζημιά» έγινε από το… πουθενά. Ένα ωραίο γέμισμα στην περιοχή από τον Ρούνεϊ, έπειτα από στημένη φάση, έπιασε στον ύπνο τους γηπεδούχους και ο Φαν Πέρσι με έξυπνη προβολή πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Φόρστερ κάνοντας το 2-1 στο 71’. Από εκεί και πέρα το σχέδιο της ομάδας του Κούμαν πήγε περίπατο. Η Γιουνάιτεντ δεν χαρίστηκε στην άμυνα και με τον Ντε Χέα σχεδόν να μην απειλείται στα τελευταία λεπτά πήρε τη νίκη.

Έτσι, οι «κόκκινοι διάβολοι» αύξησαν το σερί τους στις 5 νίκες και ανέβηκαν μόνοι στην 3η θέση με 28 βαθμούς. Αντίθετα, οι «Άγιοι» δεν απέφυγαν την τρίτη σερί τους ήττα και μάλιστα σε ματς απέναντι στους «μεγάλους».