Παρασκευή , 19 Απρίλιος 2024

Basket League: Γλίτωσε από μέγα «κάζο» ο Παναθηναϊκός, 72-71 το Περιστέρι σε ματς… θρίλερ [βίντεο]

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 72-71 του Περιστερίου στο ΟΑΚΑ, για την 11η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League.

Έτσι, έδωσαν συνέχεια στις… αποκαρδιωτικές εμφανίσεις τους, λίγες ημέρες πριν τη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague.

Ένας… βραχυκυκλωμένος στην τέταρτη περίοδο Παναθηναϊκός, πέταξε στο κάδο των απορριμμάτων διαφορές άνω των 20 πόντων και σώθηκε στο νήμα, τη στιγμή που ήδη είχαν ξεσπάσει έντονες αποδοκιμασίες από τους φιλάθλους του.

Με την αποψινή νίκη του ο Παναθηναϊκός, που παρατάχθηκε χωρίς τους Π. Καλαϊτζάκη, Γκριγκόνις και Μπέικον, βελτίωσε το ρεκόρ του σε 9-2, ενώ η μαχητικότατη ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η οποία «πλήρωσε» την κάκιστη εκκίνηση της (έχανε 23-8 στο 10΄), υποχώρησε στο 7-4.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 46-28, 65-44, 72-71

Η εικόνα του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παρκέ, βρήκε γρήγορα ρυθμό από τα 6.75 (3/5 τρίποντα) και με την άμυνα του σε πρώτο πλάνο, περιόρισε το Περιστέρι στους 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 10΄ εξασφάλισε μία διαφορά 15 πόντων (23-8). Με το Περιστέρι να τα έχει με την αστοχία του (9/32 σουτ μέχρι το ημίχρονο), ο Παναθηναϊκός όχι μόνο δεν αγχώθηκε, αλλά πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +18 (46-28), δείχνοντας διάθεση να ξεσπάσει μετά τις διαδοχικές ήττες στη Euroleague.

Ωστόσο, με την επιστροφή του στο παρκέ για την τρίτη περίοδο, το Περιστέρι άλλαξε την εικόνα του… Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 2-13 για το 48-41 στο 24΄, αλλά τους έλλειψε η διάρκεια, με τον Παναθηναϊκό να απαντάει με σερί 13-0 για το 61-41 στο 27΄, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +21 (65-44). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, πάντως, δεν έχασε την πίστη της στην υπέρβαση… Με εντυπωσιακό σερί 16-0, απέναντι σε έναν «χαμένο» σε άμυνα και επίθεση Παναθηναϊκό, μείωσε σε 65-60 στο 36΄, ενώ συνεχίζοντας το… σφυροκόπημα βρέθηκε στο -3 (68-65), μετά από τρίποντο του Φρανσίσκο.

Με τα… κλεψίματα να συνεχίζονται από τους φιλοξενούμενους, ο Τζούστον έγραψε το 70-67, ενώ ο Ραντάνοβ διαμόρφωσε το 70-69 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Πάρις Λι έδωσε αέρα τριών πόντων στον Παναθηναϊκό από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (72-69), πριν ο Φρανσίσκο φέρει το Περιστέρι και πάλι σε απόσταση αναπνοής (72-71). Ο Αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού αστόχησε τη δεύτερη φορά που βρέθηκε στη γραμμή της φιλανθρωπίας, το Περιστέρι είχε νέα ευκαιρία, αλλά στα δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Ντένμον προσπάθησε από τα 6.75 και υπό κακές προϋποθέσεις να ολοκληρώσει την ανατροπή, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τον Παναθηναϊκό να γλιτώνει στο… παραπέντε το μέγα κάζο.