Πέμπτη , 28 Μάρτιος 2024

Basket League: Κολοσσός-Περιστέρι 101-84

O Kολοσσός (5-7) ήταν απολαυστικός κόντρα στο Περιστέρι (8-4) και επικράτησε με 101-84 για την Basket League, προσγειώνοντας το μετά τη μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ. Έβαλε το τρίποντο της σεζόν ο Κρόμα.

O Tζάκσον έκανε το 12-9 για τον Κολοσσό στο 6′, με το Περιστέρι να απαντά άμεσα χάρη στους Μπλέικ και Χάτσερ. Η ομάδα του Παπανικολόπουλου έκανε το 16-20 στο τέλος του δεκαλέπτου με το καλάθι του Μορέιρα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στον Κολοσσό. Η ομάδα της Ρόδου εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 (37-26) με τον Ντάνιελς. Το Περιστέρι δεν μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και με το κάρφωμα του Τσαλμπούρη έγινε το 48-35 στο 20′. Οι Ροδίτες σούταραν με 5/9 τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου με τον Κολοσσό να παίρνει προβάδισμα 16 πόντων (57-41) με τον Τσαλμπούρη. Ο Κολοσσός το πήγε στο +20 (76-56) χάρη στην καλαθάρα του Κρόμα από την μία άκρη του γηπέδου στην άλλη στο τέλος της περιόδου.

Το Περιστέρι δεν μπορούσε να αλλάξει, με τον Τζάκσον να γράφει το 86-70 με 3 βολές στο 35′. Ο Κρόμα σκόραρε για το 91-75 στο 37′ και το ματς δεν είχε επιστροφή για το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 48-35, 76-56, 101-84

πηγή: gazzetta.gr