Πέμπτη , 18 Απρίλιος 2024
Basket League: Με ηγέτη Ζήση έκανε το 12x12 η ΑΕΚ

Basket League: Με ηγέτη Ζήση έκανε το 12×12 η ΑΕΚ

Εκδίκηση για την ήττα του πρώτου γύρου πήρε η ΑΕΚ, η οποία νίκησε με 77-73 το Περιστέρι.

Έχασε στο ΟΑΚΑ, νίκησε στο Περιστέρι… Η ήττα από την Μπούργος μεσοβδόμαδα, για το Basketball Champions League, δεν επηρέασε την ΑΕΚ, η οποία πανηγύρισε τη 12η σερί νίκη στο πρωτάθλημα! Με τον Νίκο Ζήση να επιστρέφει σε αγώνα της Basket League και να κάνει μεγάλη εμφάνιση, έχοντας 18 πόντους και 5 ασίστ, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν πιο ψύχραιμη και με σωστές επιλογές κατάφερε να επικρατήσει σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του.

Το τέλος του πρώτου 10λεπτου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 20-18, με το Περιστέρι να προσπερνάει με 26-25 στο 12′ και την Ένωση να ξαναπαίρνει το προβάδισμα και να φτάνει στο +6 (28-34) με τους Τολιόπουλο και Ζήση. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ σε ένα ματς που πήγαινε πόντο-πόντο, για να πάρει διαφορά νίκης στο 34′, όταν το τρίποντο του Γιαννόπουλου έκανε το 57-65. Το Περιστέρι έκανε μια τελευταία προσπάθεια και μείωσε στο -3 (69-72) ένα λεπτό πριν τη λήξη, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές και πανηγύρισαν τη 12η συνεχόμενη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-38, 54-55, 73-77.