Basketball Champions League: «Αυτοχειρία» της ΑΕΚ και ήττα 66-73 από την Τέλεκομ Βόννης

Η ΑΕΚ… ξέχασε στα αποδυτήρια την εξαιρετική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και έχασε εντός έδρας από την Τέλεκομ Βόννης για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η Ένωση «κόλλησε» στην αντίπαλη άμυνα στην 3η περίοδο και υπέστη τη δεύτερη ήττα της στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League και πρώτη εντός έδρας στην Ευρώπη μέσα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Έτσι, με το τελικό 66-73 η Τέλεκομ Βόννης βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-1 (νίκες-ήττες) και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, «σπάζοντας» την τετραπλή ισοβαθμία. Αντίθετα, η ΑΕΚ υποχώρησε στο 1-2 και δυσκολεύει το έργο της για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Με 20 πόντους ο Γιάνις Στρέλνιεκς, που αποχώρησε με τραυματισμό στα 58″ πριν τη λήξη, οδήγησε την επίθεση της ομάδας του Ηλία Καντζούρη, η οποία είχε ξεφύγει στο 14′ με 17 πόντους (29-12), αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε… Από τους Γερμανούς ξεχώρισε ο Τι Τζέι Σορτς με 24 πόντους.

Basketball Champions League: Έφτασε στο +17 η ΑΕΚ, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε

Η ΑΕΚ πήρε ώθηση στην επίθεση μέσα από τη «δεμένη» άμυνά της, κράτησε στους 12 πόντους τους Γερμανούς στην πρώτη περίοδο (16-12 στο 10′), ενώ με τον Στρέλνιεκς να μην μπορεί να αναχαιτιστεί από τους αντιπάλους στη δεύτερη, εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (29-12) στο 14′ και πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (36-23).

Στην τρίτη περίοδο, πάντως, οι ρόλοι αντιστράφηκαν… Η Ένωση έχασε την παραγωγικότητα της και με την Τέλεκομ Βόννης να βρίσκει ρυθμό από τα 6,75 μέτρα, οι Γερμανοί όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά, αλλά στο 30′ βρέθηκαν στο +6 (46-52), έχοντας ολοκληρώσει την ανατροπή.

Με την ελληνική ομάδα να τα… έχει με την αστοχία της, οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν στις επιθετικές εμπνεύσεις του Σορτς, με τον τελευταίο να έχει την απάντηση σε κάθε προσπάθεια ανατροπής του σκορ και να οδηγεί την Τέλεκομ Βόννης στο «διπλό».

ΑΕΚ – Τέλεκομ Βόννης 66-73

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρέιζιερ, ΜακΓκριφ 8, Μίτσελ 14, Παπαδάκης 1, Γουίλιαμς 10 (2), Κόναρης 3 (1), Μάντσεν 3, Περσίδης, Πετρόπουλος 2, Στρέλνιεκς 20 (4), Ξανθόπουλος 5 (1)

Τέλεκομ Βόννης (Τόμας Ίσαλο): Ντιλέινι 11 (1), Ερέρα 2, Μόργκαν 14 (4), Σορτς 26 (3), Γουόρντ 3, Μπανγκαλά, Κράτζερ 6, Μάλκολμ 4, Τάντα 3 (1), Γουίλιαμς 4 (1)

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73