Τρίτη , 30 Απρίλιος 2024

Champions League: Ανατροπή στην ανατροπή και μεγαλειώδης πρόκριση της Ντόρτμουντ στους «4» κόντρα στην Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε come-back από το 2-0 κόντρα στη Ντόρτμουντ σε 2-2, αλλά οι Βεστφαλοί επικράτησαν με 4-2 και πέρασαν με συνολικό σκορ 5-4 στους «4» του Champions League, μετά από 11 χρόνια.

Το ματς ξεκίνησε εντυπωσιακά με τον Μοράτα να χάνει τρομερή ευκαιρία μόλις στο 4ο λεπτό σε τετ-α-τετ.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του ματς, και έφτασε σε σκορ πρόκρισης μέσα σε πέντε λεπτά. Τα διαγώνια σουτ των Μπραντ (34′) και Μάτσεν (39′) διαμόρφωσαν το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για την Ατλέτικο Μαδρίτης οι Μπάριος και Κορές και στο 49′ έγινε το 2-1 από τον Χούμελς.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης στο 65′ έκανε το 2-2 με τον Κορέα, σκορ που της έδινε την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League.

Μέσα σε τρία λεπτά, όμως, και συγκεκριμένα στο 71′, ο Φούλκουργκ έκανε το 3-2 για τη Ντόρτμουντ και στο 74′ ο Σάμπιτσερ με το δεύτερο γκολ του έγραψε το τελικό 4-2 την πρόκριση στην ομάδα της Γερμανίας.