Πέμπτη , 28 Μάρτιος 2024
Champions League: «Διπλό» στα χασομέρια για τη Γιουβέντους και πρόκριση στη Μόσχα

Μπορεί να δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά τελικά η Γιουβέντους πήρε τη νίκη 1-2 στη Μόσχα κόντρα στη Λοκομοτίβ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση των ομίλων του Champions League, ήδη από την 4η αγωνιστική των ομίλων. Λυτρωτής για τους «μπιανκονέρι» αποδείχθηκε ο Ντάγκλας Κόστα, ο οποίος στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Ράμσεϊ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο, για να έρθει ο Μίραντσουκ και να ισοφαρίσει σε 1-1, με διπλή προσπάθεια, στο 12ο λεπτό. Η ιταλική ομάδα είχε την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες να φτάσει στο δεύτερο τέρμα, αλλά αυτό άργησε αρκετά, μέχρι τα… χασομέρια, όταν και ο Βραζιλιάνος έδωσε τη λύση.

Ωστόσο, δεν ήταν όλα ρόδινα για τη «Βέκια Σινιόρα». Ο Κριστιάνο έγινε αλλαγή από τον Μαουρίτσιο Σάρι, βάζοντας στη θέση του τον Ντιμπάλα, με τον Πορτογάλο αστέρα να δείχνει ότι δεν πήρε και τόσο καλά την κίνηση αυτή του προπονητή του.