Παρασκευή , 19 Απρίλιος 2024

Champions League: Σπουδαίο διπλό και πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ έφυγε με νίκη 2-0 από το Αζερμπαϊτζάν επί της Καραμπάχ και πήρε την πρόκριση για τα πλέι οφ του Champions League!

Η Καραμπάχ είχε φύγει με νίκη με 2-1 από την Κύπρο, όμως στο ντεμπούτο του Τόμας Ντολ στον πάγκο του ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 2-0 στο Αζερμπαϊτζάν, έκανε την ανατροπή και πήρε την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και πήραν το προβάδισμα στο 34’ με πέναλτι του Ντε Βινσέντι.

Ο Αργεντίνος είχε και δοκάρι με το ξεκίνημα της επανάληψης, με τους παίκτες του Ντολ να ψάχνουν το δεύτερο γκολ και να το βρίσκουν στο 68’ με υπέροχο σουτ του Μάτιτς, που έκανε το 0-2! Οι γηπεδούχοι πίεσαν στη συνέχεια, έχασαν ευκαιρίες, όμως δεν βρήκαν το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση, με τον ΑΠΟΕΛ να κρατάει το 0-2 μέχρι το τέλος και να παίρνει τη μεγάλη πρόκριση!

Πηγή: gazzetta.gr