Δευτέρα , 4 Μάρτιος 2024

Conference League: Συνέχισαν το απόλυτο Γουέστ Χαμ και Βιγιαρεάλ -Νίκησε κι ελπίζει ο Απόλλων Λεμεσού [βίντεο]

Πολλά γκολ και ανατροπές στα σκορ και στις… βαθμολογίες περιλάμβανε το δεύτερο «πιάτο» της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League.

Η Γουέστ Χαμ νίκησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-1 την Άντερλεχτ και μαζί με τη Βιγιαρεάλ είναι οι μοναδικές ομάδες στo Conference League της τρέχουσας σεζόν που συνεχίζουν με το απόλυτο νικών (4×4).

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Τα «κίτρινα υποβρύχια», μάλιστα, έγιναν η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτιά στον όμιλό της (3ο) και την πρόκρισή της στη φάση των «16», καθώς η δεύτερη Λεχ Πόζναν δεν νίκησε τη Χάποελ Μπέερ Σεβά (1-1) και πλέον δεν μπορεί να την προσπεράσει στη βαθμολογία.

Πολύ μεγάλες εκτός έδρας νίκες σημείωσαν η Σίλκεμποργκ στο Βουκουρέστι επί της Στεάουα με 5-0, για να ανέβει στη δεύτερη θέση του 2ου Ομίλου πίσω από τη Γουέστ Χαμ, η Σλοβάτσκο στη Νίκαια επί της Νις, 1-2 με ανατροπή, η Ντνίπρο στο Λιχτενστάιν επί της Βαντούζ (1-2) και η Σίβασπορ στο Κόσοβο επί της Μπαλκάνι (1-2 με ανατροπή). Στο ματς αυτό ο Δημήτρης Γούτας έπαιξε για λογαριασμό της τουρκικής ομάδας σε όλο το 90λεπτο.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Νωρίτερα, στα ματς των 19:45 ξεχώρισαν το 2×2 της Παρτίζαν επί της Κολωνίας, που την έφερε στην πρώτη θέση του 4ου Ομίλου, η εμφατική νίκη της Τζουργκάρντεν επί της Γάνδης με 4-2, η επικράτηση της Κλουζ επί της Σλάβια Πράγας (1-0) και η μεγάλη νίκη του Απόλλωνα Λεμεσού που έσπασε το «απόλυτο» της Άλκμααρ. Έτσι, η κυπριακή ομάδα εξακολουθεί να ελπίζει σε πρόκριση.

Conference League: Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία μετά την 4η αγωνιστική

1ος όμιλος

  • Φιορεντίνα – Χαρτς 5-1
  • Μπασακσεχίρ -RFS 3-0

Η Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

  1. Μπασακσεχίρ 10
  2. Φιορεντίνα 7
  3. Χαρτς 3
  4. RFS 2

2ος όμιλος

  • Γουέστ Χαμ – Άντερλεχτ 2-1
  • Στεάουα Βουκουρεστίου -Σίλκεμποργκ 0-5

Η Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

  1. Γουέστ Χαμ 12
  2. Σίλκεμποργκ 6
  3. Άντερλεχτ 4
  4. Στεάουα Βουκουρεστίου 1

3ος όμιλος

  • Αούστρια Βιέννης – Βιγιαρεάλ 0-1
  • Χάποελ Μπέερ Σεβά – Λεχ Πόζναν 1-1

Η Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

  1. Βιγιαρεάλ 12
  2. Λεχ Πόζναν 5
  3. Χάποελ Μπέερ Σεβά 3
  4. Αούστρια Βιέννης 1

4ος όμιλος

  • Παρτίζαν -Κολωνία 2-0
  • Νις – Σλοβάτσκο 1-2

Η Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

  1. Παρτίζαν 8
  2. Νις 5
  3. Κολωνία 4
  4. Σλοβάτσκο 4

5ος όμιλος

  • Απόλλων Λεμεσού – Άλκμααρ 1-0
  • Βαντούζ – Ντνίπρο 1-2

Η Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

  • Άλκμααρ 9
  • Ντνίπρο 7
  • Απόλλων Λεμεσού 4
  • Βαντούζ 2

6ος όμιλος

  • Τζουργκάρντεν – Γάνδη 4-2
  • Σάμροκ Ρόβερς – Μόλντε 0-2

Η Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

  1. Τζουργκάρντεν 10
  2. Μόλντε 7
  3. Γάνδη 4
  4. Σάμροκ Ρόβερς 1

7ος όμιλος

  • Κλουζ – Σλάβια Πράγας 2-0
  • Μπαλκάνι – Σίβασπορ 1-2

Η Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

  1. Σίβασπορ 7
  2. Κλουζ 7
  3. Σλάβια Πράγας 4
  4. Μπαλκάνι 4

8ος όμιλος

  • Σλόβαν Μπρατισλάβας – Βασιλεία 3-3
  • Ζαλγκίρις Βίλνιους -Πιούνικ 2-1

Η Βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

  1. Βασιλεία 7
  2. Πιούνικ 6
  3. Σλόβαν Μπρατισλάβας 5
  4. Ζαλγκίρις Βίλνιους 4

Πηγή