Παρασκευή , 26 Απρίλιος 2024

Conference League: «Πάρτι» έκαναν Φέγενορντ και Σλάβια Πράγας -Νίκη με Ολιβέιρα για τη Ρόμα [βίντεο]

«Βροχή» από γκολ στη φάση των «16» στο Conference League.

Με θριάμβους της Φέγενορτ επί της Παρτιζάν στο Βελιγράδι (5-2) και της Σλάβια επί της ΛΑΣΚ Λίντσερ στην Πράγα (4-1) ξεκίνησε η φάση των «16» του Europa Conference League, την ώρα που ο ΠΑΟΚ έφτανε στο πολύτιμο 1-0 επί της Γάνδης και η Ρόμα έφευγε με διπλό -μισή πρόκριση- επικρατώντας της Φίτεσε στο Άρνεμ με το ίδιο σκορ (1-0).

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Στο «Stadion Partizana» του Βελιγραδίου, η Παρτιζάν προηγήθηκε δύο φορές επί της Φέγενορτ με τους Νάτχο και Γιόβιτς, όμως η ολλανδική ομάδα όχι μονο «απάντησε» άμεσα και στις δύο περιπτώσεις (με γκολ των Τούρνστρα και Ντέσερς), αλλά κατάφερε στο τελευταίο ημίωρο να στήσει ένα απίστευτο… πάρτι στην περιοχή της σερβικής ομάδας, φεύγοντας θριαμβεύτρια με το εντυπωσιακό 5-2.

Αποτέλεσμα που τη φέρνει πλέον με το… ενάμισι πόδι στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Οι Ολλανδοί «τιμώρησαν» κάθε αμυντικό λάθος των γηπεδούχων και με τα τέρματα των Γκερτρούιντα (64′), Σινέστερα (71′) και Τούρνστρα (77′) κλείδωσαν την πρόκρισή τους στους «8».

Η Σλάβια Πράγας επικράτησε της ΛΑΣΚ με 4-1 για τους «16» του Conference League

Στην Πράγα η Σλάβια μπήκε πολύ δυνατά απέναντι στην ΛΑΣΚ Λίντσερ, πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίωρο με τον Σορ, όμως οι Αυστριακοί αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσαν με τον Μπάλιτς (67′). Οι Τσέχοι ωστόσο, «χτύπησαν» άλλες δύο φορές στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τα γκολ των Ολαγίνκα και Τραορέ έφτασαν στο 4-1 και μετέτρεψαν σε… τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στην«”Raiffeisen Arena».

Στο «GelreDome» του Άρνεμ η Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο ήταν όσο κυνική χρειαζόταν για να φτάσει στη νίκη επί της Φίτεσε με 1-0, παίρνοντας «κεφάλι» στη μάχη της πρόκρισης. Ο πρώην μέσος του ΠΑΟΚ, Σέρχιο Ολιβέιρα (έπαιξε δανεικός στο δικέφαλο του Βορρά απ’ την Πόρτο τη σεζόν 2018/19) σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, ενώ στο 79ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων αγώνων για τη φάση των «16» του Europa Conference League έχουν ως εξής:

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Γάνδη (Βέλγιο) 1-0 17/03 (22:00)