Παρασκευή , 26 Απρίλιος 2024
Η Εθνική Εφήβων έχασε αλλά έδειξε πως το μέλλον τής ανήκει

Τέταρτη θέση στην Ευρώπη για τα παιδιά του Ηλία Παπαθεοδώρου

Χάθηκε μια ευκαιρία για μετάλλιο, αλλά αυτή η γενιά δεν… χάνεται. Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε με 75-71 από την Κροατία στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Ικονίου και έμεινε στην τέταρτη θέση, έδειξε ωστόσο πως το μέλλον ανήκει στους παίκτες της που έχουν μεγάλες προοπτικές.

Πάλεψαν ως το τέλος τα παιδιά του Ηλία Παπαθεοδώρου, που όμως έχασαν νωρίς με πέντε φάουλ τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο (20π., 7 ριμπ.) και παρά τις προσπάθειες του Δημήτρη Σταμάτη (19π., 5 ριμπ.) δεν μπόρεσαν να κερδίσουν το χάλκινο μετάλλιο.

Με ένα σερί 7-0 και πρωταγωνιστή τον Χαραλαμπόπουλο η Εθνική ξεκίνησε καλύτερα το ματς και ξέφυγε με πέντε (5-10), ενώ παρότι η Κροατία χάρη στον Αράποβιτς ισοφάρισε (11-11), με πέντε πόντους του Σταμάτη κι ένα τρίποντο του ξανθομάλλη φόργουορντ η Ελλάδα έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (11-19). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασε και σε διψήφια διαφορά (11-21), αλλά χρειάστηκε να περάσουν έξι αγωνιστικά λεπτά για να σκοράρει ξανά (18-23) κι όταν το έκανε δεν… πήρε μπρος. Έτσι οι Κροάτες ολοκληρώνοντας ένα επί μέρους 17-2 έφτασαν στο 28-23 και το ημίχρονο έκλεισε στο 30-28 χάρη σε τρίποντο του Οικονομόπουλου στο φινάλε.

Η Εθνική κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα μετά από τριάμισι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (34-35) και να φτάσει στους τρεις (41-44), αλλά το τέταρτο φάουλ του Χαραλαμπόπουλου ήταν μια πολύ κακή είδηση. Ο Οικονομόπουλος πρόσφερε πολλές λύσεις με τα μακρινά του σουτ (50-52) στο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε με την Κροατία μπροστά, 54-52. Ένα 6-0 στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου έφερε την Ελλάδα στο -8 (60-52), αλλά πλησίασε γρήγορα στους τρεις (60-57), όταν όμως έχασε τον Χαραλαμπόπουλο με πέμπτο φάουλ, εξίμισι λεπτά πριν το τέλος. Παρά τις προσπάθειες του Σταμάτη (65-61) οι επιθετικές λύσεις ήταν περιορισμένες και η αποβολή (και) του Τσαλμπούρη δεν βοήθησε την κατάσταση. Το τρίποντο του Κόνιαρη 104’’ πριν το τέλος έδωσε ελπίδες στην Εθνική (73-68). Ο Οικονομόπουλος με το τέταρτο τρίποντό του μείωσε στο καλάθι (73-71) στα 7,1’’ για τη λήξη, αλλά ο Αράποβιτς δεν έκανε λάθος στις βολές και όλα τελείωσαν.

Δεκάλεπτα: 11-19, 30-28, 54-52, 75-71.