Τετάρτη , 24 Απρίλιος 2024

Euroleague: Ήττα 83-91 από τη Μονακό για τον Παναθηναϊκό -Τρομερό ματς από τον πρώην «πράσινο» Μάικ Τζέιμς

Με έναν εκπληκτικό Μάικ Τζέιμς, που έκανε τρομερά πράγματα κόντρα στην πρώην ομάδα του, η Μονακό επικράτησε με 91-83 του Παναθηναϊκού για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Το «τριφύλλι» πάλεψε το ματς κόντρα στους Μονεγάσκους, αλλά ο Αμερικανός γκαρντ έκανε ένα από τα καλύτερα ματς του στην τρέχουσα Euroleague και έτσι καθοδήγησε τους Μονεγάσκους σε μια σημαντική για την πορεία τους στη διοργάνωση νίκη.

Η πεντάλεπτη αγωνιστική… ύπνωση, στην οποία έπεσε ο Παναθηναϊκός αμέσως μετά το ισχνό προβάδισμα με 68-67 στο 33′, υποχρέωσε τους «πράσινους» να παραδοθούν στο κρεσέντο του πρώην παίκτη τους και μοιραία να επιστρέψουν στα αρνητικά αποτελέσματα, με το ρεκόρ τους να διαμορφώνεται στο 5-16 (νίκες-ήττες). Από την άλλη, η Μονακό βελτίωσε το δικό της ρεκόρ σε 11-12 και πλησίασε σε… απόσταση αναπνοής την οκτάδα.

Μετά το απογοητευτικό 2ο δεκάλεπτο, όταν έχασε την επαφή με το σκορ, ο Παναθηναϊκός ανέβασε «στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από τη σκληρή άμυνα του και μάλιστα, πήρε προβάδισμα 7 λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, αυτό δεν κράτησε για πολύ και έτσι ήρθε ακόμη ένα αρνητικό αποτέλεσμα για την ελληνική ομάδα.

Κορυφαίος των νικητών -όπως εύκολα μπορεί να συμπεράνει κανείς- ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 29 πόντους και 4/7 τρίποντα, ενώ από τον Παναθηναϊκό έδωσαν τα πάντα για την υπέρβαση οι Έβανς (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς (16 πόντοι), Σαντ Ρος (15 πόντοι), Ουάιτ (12 πόντοι) και ο επανακάμψας Μέικον (10 πόντοι).

Το ματς

Μετά από ένα ιδανικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βάλει τις βάσεις για τη δεύτερη διαδοχική νίκη. Οι «πράσινοι» εξαργύρωσαν την εξαιρετική άμυνα τους, η οποία έκλεισε τα περισσότερα μακρινά σουτ των Μονεγάσκων κι όντες αλάνθαστοι στα δίποντα, ξέφυγαν γρήγορα με νταμπλ σκορ (12-6 στο 5′). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η καλή κυκλοφορία της μπάλας, η ευστοχία στα ελεύθερα σουτ και η βοήθεια από τον πάγκο βοήθησαν την ελληνική ομάδα να ξεφύγει και πάλι στο σκορ και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +8 (27-19).

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός… κατέρρευσε, κυρίως αμυντικά, ενώ υπέπεσε σε διαδοχικά λάθη, τη στιγμή που η Μονακό βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 1-14, όχι μόνο πέτυχε την ανατροπή, αλλά στο 14′ έκανε στο 28-33. Με τον Τζέιμς να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από Μπέικον και Ντιαλό, οι φιλοξενούμενοι δεν αισθάνθηκαν την… αναπνοή των «πράσινων», κλείνοντας στο +7 (42-49) το πρώτο ημίχρονο.

Χωρίς να χάσει το ρυθμό της, η Μονακό προηγήθηκε στο 24′ με +13 (46-59), δείχνοντας να ελέγχει τον αγώνα. Ωστόσο, η αμυντική πεντάδα που παρέταξε ο Πρίφτης (Μποχωρίδης, Νέντοβιτς, Κασελάκης, Έβανς, Ουάιτ), έφερε αποτελέσματα, με τους «πύργους» της front line (Έβανς, Ουάιτ) να κυριαρχούν και να πρωταγωνιστούν στο σερί 11-0 του Παναθηναϊκού, με το οποίο επέστρεψε στη διεκδίκηση του αγώνα (57-59 στο 28′), μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο στο -4 (61-65).

H «πράσινη» πίεση απέδωσε στο 33′, όταν ο Μποχωρίδης χάρισε το προσπέρασμα στην ομάδα του με 68-67, αλλά μέχρι εκεί… Η αστοχία και τα λάθη της ελληνικής ομάδας απαντήθηκαν από τους Λι και Τζέιμς, οι οποίοι βομβάρδισαν από τα 6.75 και με σερί 0-13 έστησαν στον… τοίχο τον Παναθηναϊκό (68-80 στο 36′). Ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο του, εξασφαλίζοντας στη Μονακό μία διψήφια διαφορά ασφαλείας, η οποία ήταν καταδικαστική για τους «πράσινους».

Παναθηναϊκός – Μονακό 83-91

Παναθηναϊκός (Δ. Πρίφτης): Μέικον 10 (2), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 2, Κασελάκης 8, Oυάιτ 12 (1), Γιόβιτς, Νέντοβιτς 16 (2), Έβανς 16, Σαντ Ρος 15 (3).
Μονακό (Ζ. Ομπράντοβιτς): Λι 12 (2), Μπέικον 14 (2), Τόμας 8, Ντιάλο 10, Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 4, Ουαταρά 5 (1), Άντζουσιτς 7, Χολ 2, Τζέιμς 29 (4).

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-49, 61-65, 83-91