Δευτέρα , 29 Απρίλιος 2024

Euroleague: «Διπλό» της Μονακό στο Κάουνας -Τρίτος σκόρερ στην ιστορία ο Μάικ Τζέιμς

Το τέταρτο της «διπλό» στη φετινή Euroleague, σημείωσε η Μονακό στο Κάουνας, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 8-5.

Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 83-79 της Ζαλγκίρις, για την 13η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Λιθουανούς στην όγδοη ήττα τους.

Η Μονακό έκανε τα… εύκολα δύσκολα στο Κάουνας, καθώς μετά την κυριαρχία της στο πρώτο ημίχρονο, κατέβασε ταχύτητα δίνοντας την ευκαιρία στη Ζαλγκίρις να τρέξει στην τρίτη περίοδο ένα επιμέρους σκορ 22-11 και να πετύχει στο 30΄ την ανατροπή (59-57), μετατρέποντας σε ντέρμπι τον αγώνα. Ωστόσο, τρία λεπτά πριν τη λήξη και με τον φωτεινό πίνακα να γράφει το 68-69, η τριπλέτα Μάικ Τζέιμς, Τζαρόν Μπόσομγκεϊμ και Άλφα Ντιαλό πήρε την κατάσταση στα… χέρια της, δίνοντας αέρα 8 πόντων (70-78) στη Μονακό στα 50” για τη λήξη και «καθαρίζοντας» το «διπλό».

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο «συνήθης-ύποπτος», Μάικ Τζέιμς, ο οποίος με τους 25 που φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι έφτασε τους 4.171 πόντους καριέρας και αναρριχήθηκε στην τρίτη θέση των κορυφαίων σκόρερ της Euroleague, αφήνοντας πίσω του τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο. Πλέον ο Αμερικανός κυηγάει την κορυφή και τους Νάντο ντε Κολό (4.363) και Βασίλη Σπανούλη (4.455). Από τη Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Τόμας Ντίμσα με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 37-46, 59-57, 79-83