Παρασκευή , 19 Απρίλιος 2024

Euroleague: Ιδανικός αυτόχειρας ο Ολυμπιακός, έχασε δικό του ματς με 77-75 από τη Βιλερμπάν

Με άσχημο τρόπο έκλεισε τις υποχρεώσεις του στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague ο Ολυμπιακός, που έχασε 77-75 από τη Βιλερμπάν, στη Γαλλία.

O ολοκληρωτικός Ολυμπιακός του πρώτου ημιχρόνου υπέστη καθίζηση στο δεύτερο, με τον Αμινέ Νουά να «κλέβει» από τα 6,75 στα 0.3″ για τη λήξη το πέμπτο ευρωπαϊκό «διπλό» των Πειραιωτών στην τρέχουσα σεζόν της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν στη Λιόν για την 14η αγωνιστική της διοργάνωσης και είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 9-5 (νίκες-ήττες). Στον αντίποδα, οι Γάλλοι πανηγύρισαν την τρίτη διαδοχική νίκη τους, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 6-8.

Ο Ολυμπιακός πέταξε στον… κάδο των απορριμμάτων τη διαφορά των 21 πόντων (33-54) που οικοδόμησε στο 34′, απενεργοποιώντας την περιφερειακή του άμυνα, με τη Βιλερμπάν να βρίσκει ρυθμό από τα 6,75 μέτρα (ολοκλήρωσαν με 11/21 τρίποντα), να μαζεύει τη διαφορά και με πείσμα στον επίλογο του αγώνα να σημειώνει μία τεράστια ανατροπή.

Οι Τζόνα Μάθιους και Σαρλ Καουντί σημείωσαν από 14 πόντους για τους νικητές, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Αμινέ Νουά (13 πόντοι) και Νάντο ντε Κολό (13 πόντοι). Από τον Ολυμπιακό των 14 λαθών ξεχώρισαν οι Σάσα Βεζένκοφ (16 πόντοι), Αϊζάια Κάναν (14 πόντοι), Κώστας Σλούκας (13 πόντοι) και Γιαννούλης Λαρεντζάκης (10 πόντοι).

Euroleague: Ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη διαφορά, αλλά στο τέλος «γκρέμισε» όλη την προσπάθεια

Οι αυτοματισμοί και η διάρκεια σε άμυνα και επίθεση έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στον Ολυμπιακό, που βρέθηκε στο 5′ στο +13 (21-8) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (18-28).

Στη δεύτερη περίοδο, πάντως, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ταχύτητα, απάντησαν με επιμέρους σκορ 14-4 και στο 17′ ξέφυγαν με +20 πόντους (42-22), χωρίς να αγχωθούν από την προσπάθεια των Γάλλων για αντίδραση, παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +16 (47-31).

Οι Πειραιώτες επανέφεραν την… εικοσάρα με το «καλησπέρα» της τρίτη περιόδου (51-31), ενώ ο Κάνααν από τα 6,75 μέτρα έδωσε στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της στο 34′ (54-33).

Με τον Ολυμπιακό να κατεβάζει ανεξήγητα ταχύτητα σε άμυνα και επίθεση σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι βρήκαν το μακρινό σουτ και με το κοινό να τους δίνει ενέργεια απάντησαν με σερί 11-0 μειώνοντας σε 44-54 στο 27′. Ο Κάνααν με το τέταρτο τρίποντό του (47-61) προσπάθησε να αφυπνίσει τον Ολυμπιακό, αλλά οι Γάλλοι είχαν πεισμώσει…

Η τρίποντη «εκτέλεση» των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο και μετά από ένα σερί 10-0 βρέθηκαν στο 32′ σε απόσταση αναπνοής από την ανατροπή (60-61), απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που έδειχνε χαμένος στη… μετάφραση. Οι συνεργασίες Ντε Κολό και Φαλ συνεχίστηκαν και στο 38′ ήρθε η ισοφάριση για τη Βιλερμπάν (70-70), ενώ στο 1:37 για τη λήξη ο Γάλλος γκαρντ χάρισε στην ομάδα του το προβάδισμα με 2/3 βολές (μετά από φάουλ και τεχνική ποινή).

Ο Ολυμπιακός έβγαλε κρίσιμη άμυνα, με τον Φαλ να μπλοκάρει τον Ντε Κολό και τον Λαρεντζάκη να σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 74-75. O Πάρκερ κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ και στην επαναφορά ο αστέρας της Βιλερμπάν πάσαρε στον Νουά, με τον τελευταίο να «εκτελεί» την ελληνική ομάδα στα 0.3″ για τη λήξη.

Η τελευταία προσπάθεια του Ολυμπιακού δεν βγήκε στο παρκέ, με τους Πειραιώτες να χάνουν το «διπλό» μέσα από τα χέρια τους.

Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 77-75

Βιλερμπάν (Τι Τζέι Πάρκερ): Μάθιους 14 (2), Νουά 13 (3), Καχούντι 14 (2), Ντιότ 6 (2), Τάιους, Ντε Κολό 13 (1), Φαλ 2, Λάιτι 9 (1), Ομπάσοχαν 2, Τζάκσον-Κάρτραϊτ 4, Πονς

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1), Κάνααν 14 (4), Λαρεντζάκης 10 (2), Φαλ 4, Σλούκας 13 (2), Βεζένκοβ 16 (1), Παπανικολάου 4, Μπόλομποϊ 7, Πίτερς, ΜακΚίσικ

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 31-47, 50-61, 77-75