Δευτέρα , 6 Μάιος 2024

Europa League: Σοκ για Γιουνάιτεντ από τη Σεσιεδάδ, κάζο της Ρόμα, ισοπέδωσε τη Φέγενορντ η Λάτσιο [βίντεο]

Με πολλά γκολ και θέαμα ξεκίνησε η φάση των ομίλων του Europa League, ενώ δεν έλειψαν και οι εκπλήξεις.

Η συντριβή (2-4) της περυσινής φιναλίστ του Conference League, Φέγενορντ, στο «Ολίμπικο» τη Λάτσιο και η εντός έδρας ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ ήταν τα πιο αξιοσημείωτα αποτελέσματα στην πρεμιέρα του εφετινού Europa League και στις αναμετρήσεις που ξεκίνησαν στις 22:00. Στα ματς των 19:45 ξεχώρισε η ήττα (2-1) της Ρόμα από τη Λουντογκόρετς στη Βουλγαρία, αλλά και το «διπλό» (0-1) της Σεντ Ζιλουάζ στην έδρα της Ουνιόν Βερολίνου.

Στον όμιλο του Ολυμπιακού (7ος), ο οποίος ηττήθηκε από τη Ναντ 2-1, η Φράιμπουργκ νίκησε δύσκολα με το ίδιο σκορ (2-1) την Καραμπάχ και μαζί με τους Γάλλους τέθηκε επικεφαλής του γκρουπ.

Ο αγώνας στην ιταλική πρωτεύουσα είχε κριθεί από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι «Λατσιάλι» με έξοχη απόδοση καθήλωσαν το συγκρότημα του Ρότερνταμ και προηγήθηκαν με 3-0, για να κάνουν το 4-0 στις αρχές του β΄ ημιχρόνου.

Στο «Ολντ Τράφορντ» οι Βάσκοι, από την πλευρά τους, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με το γκολ που σημείωσε από τα 11 βήματα ο Μπράις Μέντεθ στο 59΄.

Europa League: Η Ρόμα έβγαλε ξανά προβλήματα, επιβεβαίωσε τα προγνωστικά η Άρσεναλ

Το περυσινό πάθημα (από την Μπόντο Γκλιμτ) δεν έγινε μάθημα στη Ρόμα του Ζοζέ Μουρίνιο, που αν και ισοφάρισε στο 86΄ τη Λουντογκόρετς «κατόρθωσε» να δεχθεί γκολ δύο λεπτά αργότερα και να ξεκινήσει με ήττα στη Βουλγαρία την πορεία της στο εφετινό Europa League και τον 3ο όμιλο, ενώ την ίδια ώρα η Μπέτις περνούσε άνετα (2-0) από τη Φινλανδία απέναντι στην Ελσίνκι.

Με δύο «διπλά» έκανε πρεμιέρα το 4ο γκρουπ. Η Σεντ Σιλουάζ απέδειξε ότι η περυσινή πορεία στο Βέλγιο μόνο τυχαία δεν ήταν, παίρνοντας μεγάλη νίκη στο Βερολίνο με αντίπαλο τη δυνατή Ουνιόν, ενώ το ίδιο έπραξε η Μπράγκα στη Σουηδία, απέναντι στη Μάλμο.

Οι Νορβηγοί της Μπόντο Γκλιμτ, που είχε «θαμπώσει» την Ευρώπη πέρυσι με την πορεία της, έφτασαν κοντά σε μια μεγάλη νίκη στο «Φίλιπς Στάντιον» επί της Αϊντχόφεν αλλά αρκέστηκαν στο βαθμό (1-1), αφού προηγουμένως έχασαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις.

Αντίθετα, επίσης για τον 1ο όμιλο, η Άρσεναλ κατάφερε να ξεπεράσει τον «σκόπελο» της Ζυρίχης στην Ελβετία και τέθηκε επικεφαλής με το «καλημέρα».

Στο 2ο γκρουπ και οι δύο αγώνες κρίθηκαν στις καθυστερήσεις, με τις Φενέρμπαχτσε και Ρεν να φεύγουν νικήτριες στις αναμετρήσεις τους με Ντιναμό Κιέβου και ΑΕΚ Λάρνακας, αντίστοιχα.

Προημιτελικοί & ημιτελικοί: 17 Μαρτίου 2023

* Λόγω του πολέμου στην Ουκρανία, η Ντιναμό Κιέβου θα δώσει τους εντός έδρας αγώνες της στην Κρακοβία.