Κυριακή , 28 Απρίλιος 2024

F1: Έγραψε ιστορία ο Φερστάπεν με τον θρίαμβο στο Μεξικό

Ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής, Μαξ Φερστάπεν, ήταν ο μεγάλος νικητής στο Grand Prix της Πόλης του Μεξικού (19ος εφετινός αγώνας) για την Φόρμουλα 1.

Να σημειωθεί ότι ο αγώνας είχε διακοπεί προσωρινά μετά από ατύχημα του Μάγκνουσεν και ολοκληρώθηκε με νέα εκκίνηση.

Ο Ολλανδός πιλότος πέτυχε την 16η νίκη του στη σεζόν, κάτι που δεν έχει ξανασυμβεί στην Ιστορία της Φόρμουλα 1, και βελτίωσε το προσωπικό του ρεκόρ, που είχε σημειώσει το 2022 με 15 νίκες.

Ο Φερστάπεν ισοφάρισε το ρεκόρ του Προστ

Ο πιλότος της Red Bull έφτασε τις 51 νίκες στην καριέρα του ισοφαρίζοντας στην τέταρτη θέση της λίστας τον Γάλλο τετράκις παγκόσμιο πρωταθλητή, Αλέν Προστ, ενώ είναι θέμα χρόνου να ξεπεράσει και τον Γερμανό Σεμπάστιαν Φέτελ, που έχει στο ενεργητικό του 53 νίκες.

Ο Λιούις Χάμιλτον με Mercedes κατέκτησε την δεύτερη θέση, ενώ ο Σαρλ Λεκλέρκ με Ferrari, παρότι εκκίνησε από την pole position, τερμάτισε τρίτος.

Πίσω του βρέθηκε ο έτερος οδηγός της «Σκουντερία», Κάρλος Σάινθ (χθες οι πιλότοι της Φεράρι έκανε το 1-2 στα επίσημα δοκιμαστικά, ωστόσο, δεν κατάφεραν να ανέβουν και οι δύο στο βάθμο).