Παρασκευή , 26 Απρίλιος 2024

La Liga: Σπουδαίο διπλό στο Μπερναμπέου η Βιγιαρεάλ, νίκησε 3-2 τη Ρεάλ Μαδρίτης [βίντεο]

Η Βιγιαρεάλ δυσαρέστησε τη Ρεάλ Μαδρίτης, περνώντας νικηφόρα, με 3-2, από το «Μπερναμπέου» για την 28η αγωνιστική της La Liga.

Μετά την τεσσάρα επί της Μπαρτσελόνα, η «βασίλισσα» είδε το «κίτρινο υποβρύχιο» να της στερεί τους βαθμούς, με τον Τσουκουέζε ν’ αναδεικνύεται σε… MVP των νικητών. Ο Νιγηριανός εξτρέμ σημείωσε δύο γκολ, στο 39΄ και στο 80΄, οδηγώντας τη Βιγιαρεάλ σε μία τρίτη διαδοχική νίκη και στην  5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Κάρλος Αντσελότι, στον αντίποδα παρέμεινε -και με αγώνα περίσσοτερο- στο -12 από την Μπαρτσελόνα και έχει αποχαιρετήσει τον τίτλο. Την Τετάρτη (12/4), η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχεται την Τσέλσι για τους «8» του Champions League.

Στο 16ο λεπτό, ο Ασένσιο αφού διένυσε το μισό γήπεδο με την μπάλα και έπαιξε το 1-2 με τον Βινίσιους, σούταρε από διαγώνια θέση, με την μπάλα να κοντράρει στον Τόρες, για να καταλήξει στα δίχτυα. Στο 39′, με τον Τσουκουέζε να αδειάζει υπέροχα τον Νάτσο και να πλασάρει η Βιγιαρεάλ ισοφάρισε σε 1-1. Ο Βινίσιους ήταν αυτός που «έγραψε» το 2-1 στο 48ο λεπτό για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Στο 70ό λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-1 με τον Μοράλες, μια φάση που είχε ξεκινήσει από ωραία προσπάθεια του Τσουκουέζε. Στο 80′, ο τελευταίος με σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου (8/4) και οι υπόλοιποι αγώνες της 28ης αγωνιστικής στη La Liga

Σεβίλη-Θέλτα 2-2

(43΄ Εν Νεσίρι, 81΄ Ακούνια – 90΄ Ροντρίγκες, 90΄+2΄ Πασιέντσια)

Οσασούνα-Ελτσε 2-1