Τετάρτη , 24 Απρίλιος 2024

Ligue 1: «Καθάρισε» ο Εμπαπέ το Στρασβούργο μετά τη κόκκινη κάρτα του Νεϊμάρ για θέατρο [βίντεο]

Ο Εμπαπέ «λύτρωσε» την Παρί μετά τις δύο ανόητες κάρτες του Νεϊμάρ και το αυτογκόλ του Μαρκίνιος, κόντρα στο αξιόμαχο Στρασβούργο για τη Ligue 1.

Ο Εμπαπέ κέρδισε πέναλτι και ευστόχησε στο 90+6΄με τους Παριζιάνους να παίρνουν τη νίκη δίνοντας συνέχεια στο νικηφόρο σερί τους που τους εκτόξευσε προσωρινά στο +8 από τη δεύτερη Λανς.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Μόλις στο 14΄η Παρί ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Νεϊμάρ εκτέλεσε το φάουλ και ο Μαρκίνιος πήρε την κεφαλιά για να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Στο 51΄, ο Μαρκίνιος έβαλε με ρίσκο το πόδι του στη σέντρα του Τόμασον, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Παρί προσπάθησε να αντιδράσει, σπατάλησε τεράστια ευκαιρία με τον Εμπαπέ σε τετ-α-τετ τρία λεπτά αργότερα, ενώ στο 63΄έχασε και τον αφελή Νεϊμάρ που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για θέατρο.

Ο Εμπαπέ κέρδισε πέναλτι στην τελευταία ουσιαστικά φάση του ματς, εκτέλεσε εύστοχα γράφοντας το 2-1, η Παρί πήρε ανάσα στο 90+6΄και έκλεισε με χαμόγελα τις υποχρεώσεις της για το 2022.

Νίκησαν Λιλ και Μονακό

Η Λιλ διατηρήθηκε «ζωντανή» στο κυνήγι των ευρωπαϊκών εισιτηρίων, καθώς επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας της Κλερμόν. Ο Γκόμες, στο 68ο λεπτό πέτυχε το 1-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μοχάμεντ Μπαγιό διαμόρφωσε το 2-0. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι, λόγω της αποβολής του Κοφριέ στο 90΄+1.

Διπλό για τη Μονακό που επικράτησε 3-2 της Οσέρ, με πρωταγωνιστή τον 19χρονο Μπεν Σεγκίρ που πέτυχε δυο γκολ.