Τετάρτη , 30 Νοέμβριος 2022

Nations League: Η Κροατία με σούπερ Λιβάγια στο Final-4, πρωτιά για την Ολλανδία

Με την σφραγίδα» του Λιβάγια, η Κροατία πάει Final- 4, αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στην Αυστρία, για το
Nations League.

Ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη με 3-1 και έκλεισε μια θέση για την τελική φάση του Nations League.

Παρά το ιδανικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων με γκολ του Μόντριτς (6΄) που ανέβηκε στην 5η θέση θέση των σκόρερ όλων των εποχών της Κροατίας με 23 γκολ, οι Αυστριακοί βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν άμεσα με γυριστή κεφαλιά του Μπάουμγκάρτνερ μόλις τρία λεπτά αργότερα.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Τα λεπτά κυλούσαν, η Κροατία δεν έβρισκε το πολυπόθητο γκολ που θα την έστελνε στην πρώτη θέση, με τον Ντάλιτς να ρίχνει τελικά στη μάχη τον Μάρκο Λιβάγια στο 62΄. Μια επιλογή για την οποία δικαιώθηκε απόλυτα μόλις επτά λεπτά αργότερα, καθώς ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ έγραψε το 2-1 με καρφωτή κεφαλιά.

Τη νίκη των φιλοξενούμενων και παράλληλα τον υποβιβασμό της Αυστρίας στη League B σφράγισε ο Λόβρεν στο 72΄.

Αντίθετα, νίκη χωρίς αντίκρισμα πήρε η Δανία που επιβλήθηκε 2-0 των Γάλλων αλλά περιορίστηκε στη δεύτερη θέση, έναν βαθμό πίσω από τους Κροάτες. Ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο με γκολ των Ντόλμπεργκ (34΄) και Όλσεν (39΄) αρκούσε στους γηπεδούχους για να κλειδώσουν το αποτέλεσμα, με τους Τρικολόρ από την πλευρά τους να γλιτώνουν στο… παρά ένα τον υποβιβασμό χάρη στη νίκη της Κροατίας.

4ος όμιλος
Λιγότερα δραματικά ήταν τα πράγματα στον 4ο όμιλο, εκεί όπου η Ολλανδία επιβλήθηκε 1-0 του Βελγίου στο ντέρμπι κορυφής και σφράγισε την πρώτη θέση. Το γκολ του Φαν Ντάικ στο 72΄σημάδεψε το τρίποντο για τους Ολλανδούς, οι οποίοι στην πραγματικότητα δεν αγχώθηκαν ποτέ μήπως χάσουν την πρωτιά και μαζί το εισιτήριο για το Final-4.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Πολωνία επιβλήθηκε 1-0 της Ουαλίας χάρη σε γκολ του Σφιντέρσκι και εξόρισε τους Βρετανούς στη League B. Έπειτα από ένα άγονο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να σημειώσουν το καθοριστικό γκολ, όταν στο 58΄ο Λεβαντόφσκι σέρβιρε με no look πάσα στον πρώην επιθετικό του ΠΑΟΚ που πλάσαρε για το τελικό 1-0.

League C

3ος Όμιλος
Σε έναν όμιλο που όλα είχαν ήδη κριθεί το πρώτο Καζακστάν γνώρισε ήττα χωρίς αντίκτυπο στην έδρα του δεύτερου Αζερμπαϊτζάν με 3-0. Οι Αζέροι προηγήθηκαν στο 66′ χάρη στο αυτογκόλ του Μαρότσκιν και βρήκαν ακόμα δυο γκολ με τους Όζομπιτς (74’) και Νουρίγιεφ (90+1).

Την ίδια ώρα η τρίτη Σλοβακία έμεινε στο 1-1 με τη Λευκορωσία, η οποία θα πάει στη διαδικασία των playouts με ομάδα της League D. Οι Λευκορώσοι προηγήθηκαν στο 45′ με τον Μπακάρ, στο 65′ ο Ζρέλακ ισοφάρισε και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

League D

1ος Όμιλος
Η Λετονία μπορεί να αγχώθηκε λίγο αλλά κατάφερε να πάρει την πρωτιά στον όμιλο της και την άνοδο στη League B, καθώς έφυγε με τον βαθμό από την Ανδόρα (1-1). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 50΄ με τον Γκουτκόβσκις να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία μετά από ασίστ του Κρόλις. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 88′ με τον Ρόσας μετά από λάθος του κίπερ των Λετονών και έβαλαν την Μολδαβία στο παιχνίδι της πρόκρισης αλλά οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν το σκορ.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η Μολδαβία από την πλευρά της έκανε το «χρέος» της, καθώς νίκησε με 2-0 το Λίχτενσταϊν. Οι γηπεδούχοι σκόραραν δις με τον Στίνα στις καθυστερήσεις (90+2′ – 90+4′), όμως ήθελαν ήττα της Λετονίας για να πάρουν την άνοδο.

Τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής (τελευταίας) των ομίλων του Nations League:

League A

1ος όμιλος

Δανία-Γαλλία 2-0

Αυστρία-Κροατία 1-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγ.)

Κροατία 13 — ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΟ FINAL 4 —

Δανία 12

Γαλλία 5

Αυστρία 4 — ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ LEAGUE B

2ος όμιλος

Πορτογαλία-Ισπανία 27/9 (21:45)

Ελβετία-Τσεχία 27/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγ.)

Πορτογαλία 10

Ισπανία 8

Ελβετία 6

Τσεχία 4

3ος όμιλος

Ουγγαρία-Ιταλία 26/9 (21:45)

Αγγλία-Γερμανία 26/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγ.)

Ουγγαρία 10

Ιταλία 8

Γερμανία 6

Αγγλία 2

4ος όμιλος

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ουαλία-Πολωνία 0-1

Ολλανδία-Βέλγιο 1-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγ.)

Ολλανδία 16 — ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΟ FINAL 4 —

Βέλγιο 10

Πολωνία 7

Ουαλία 1 — ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ LEAGUE B —

League B

1ος όμιλος

Ιρλανδία-Αρμενία 27/9 (21:45)

Ουκρανία-Σκωτία 27/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγ.)

Σκωτία 12

Ουκρανία 10

Ιρλανδία 4

Αρμενία 3

2ος όμιλος

Αλβανία-Ισλανδία 27/9 (21:45)

Ρωσία*-Ισραήλ Ματαιώθηκε

  • Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ισραήλ 8 -4αγ. –ΠΡΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ LEAGUE A–

Ισλανδία 3 -3αγ.

Αλβανία 1 -3αγ.

Ρωσία* 0 -0αγ. –ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ LEAGUE C–

3ος όμιλος

Ρουμανία-Βοσνία 26/9 (21:45)

Μαυροβούνιο-Φινλανδία 26/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγ.)

Βοσνία 11 –ΠΡΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ LEAGUE A–

Μαυροβούνιο 7

Φινλανδία 5

Ρουμανία 4

4ος όμιλος

Νορβηγία-Σερβία 27/9 (21:45)

Σουηδία-Σλοβενία 27/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγ.)

Νορβηγία 10

Σερβία 10

Σλοβενία 5

Σουηδία 3

League C

1ος όμιλος

Νησιά Φαρόε-Τουρκία 2-1

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Λουξεμβούργο-Λιθουανία 1-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγ.)

Τουρκία 13 –ΠΡΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ LEAGUE B–

Λουξεμβούργο 11

Νησιά Φαρόε 8

Λιθουανία 1 — ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ LEAGUE D–

2ος όμιλος

Κόσοβο-Κύπρος 27/9 (21:45)

ΕΛΛΑΔΑ-Βόρεια Ιρλανδία 27/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγ.)

ΕΛΛΑΔΑ 12 –ΠΡΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ LEAGUE B–

Κόσοβο 6

Β. Ιρλανδία 5

Κύπρος 5

3ος όμιλος

Αζερμπαϊτζάν-Καζακστάν 3-0

Σλοβακία-Λευκορωσία 1-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγ.)

Καζακστάν 13 –ΠΡΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ LEAGUE B–

Αζερμπαϊτζάν 10

Σλοβακία 7

Λευκορωσία 3 –ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ LEAGUE D–

4ος όμιλος

Γιβραλτάρ-Γεωργία 26/9 (21:45)

Β. Μακεδονία-Βουλγαρία 26/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγ.)

Γεωργία 13 –ΠΡΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ LEAGUE B–

Β. Μακεδονία 7

Βουλγαρία 6

Γιβραλτάρ 1 –ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ LEAGUE D–

League D

1ος όμιλος

Μολδαβία-Λιχτενστάιν 2-0

Ανδόρα-Λετονία 1-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγ.)

Λετονία 13 –ΠΡΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ LEAGUE C

Μολδαβία 13

Ανδόρα 7

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Λιχτενστάιν 0

2ος όμιλος

Σαν Μαρίνο-Εσθονία 26/9 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Εσθονία 9 -3αγ. –ΠΡΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ LEAGUE C–

Μάλτα 6 -4αγ.

Σαν Μαρίνο 0 -3αγ.


Πηγή