Κυριακή , 4 Δεκέμβριος 2022

Nations League: Τρία στα τρία η Λετονία, προσωρινά στην κορυφή βρίσκεται η Σλοβακία

Τα φαβορί επικράτησαν στα δύο από τα συνολικά επτά ματς του σημερινού προγράμματος της 3ης αγωνιστικής του Nations League.

Λετονία και Σλοβακία έφυγαν με «διπλά» από τις έδρες των Μολβαδίας και Αζερμπαϊτζάν με 4-2 και 1-0 αντίστοιχα, με τους Λετονούς να βρίσκονται «αγκαλιά» με την άνοδο στη League C και τους Σλοβάκους να συνεχίζουν να ελπίζουν.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Το ντέρμπι του 1ου ομίλου της League D ανέδειξε μεγάλη νικήτρια την Λετονία, η οποία πέρασε από το Κισινάου το εμπόδιο της Μολδαβίας με 4-2 και με το 3Χ3 στο Nations League προβάλλει ως το απόλυτο φαβορί για την άνοδο στην αμέσως μεγαλύτερη κατηγορία. Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Γκουτκόβσκις και Ικάουνιεκς, οι οποίοι πέτυχαν από δύο γκολ.

Έστω και δύσκολα η Σλοβακία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν και με το γκολ του Βάις (σκόραρε και ο Χάρασλιν στο 84΄ αλλά το γκολ δε μέτρησε μετά την χρήση του VAR) πέτυχε την δεύτερη νίκη της στον 3ο όμιλο της League C, «πιάνοντας» προσωρινά στην κορυφή το Καζακστάν.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής του 3ου Nations League:

League A

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

1ος όμιλος

  • Δανία-Κροατία 21:45
  • Αυστρία-Γαλλία 21:45

2ος όμιλος

  • Πορτογαλία-Τσεχία 2-0 (33΄ Κανσέλο, 38΄ Γκουέδες)
  • Ελβετία-Ισπανία 0-1 (13΄ Σαράμπια)

3ος όμιλος

  • Ουγγαρία-Γερμανία 11/6 (21:45)
  • Αγγλία-Ιταλία 11/6 (21:45)

4ος όμιλος

  • Ουαλία-Βέλγιο 11/6 (21:45)
  • Ολλανδία-Πολωνία 11/6 (21:45)

League B

1ος όμιλος

  • Ουκρανία-Αρμενία 11/6 (16:00)
  • Ιρλανδία-Σκωτία 11/6 (19:00)

2ος όμιλος

  • Αλβανία-Ισραήλ 21:45
  • Ρωσία*-Ισλανδία Ματαιώθηκε

3ος όμιλος

  • Μαυροβούνιο-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 11/6 (21:45)
  • Ρουμανία-Φινλανδία 11/6 (21:45)

4ος όμιλος

  • Νορβηγία-Σλοβενία 0-0
  • Σουηδία-Σερβία 0-1 (45΄+3 Γιόβιτς)

League C

1ος όμιλος

  • Νησιά Φαρόε-Λιθουανία 11/6 (19:00)
  • Λουξεμβούργο-Τουρκία 11/6 (21:45)

2ος όμιλος

  • Κόσοβο-Βόρεια Ιρλανδία 3-2 (9΄πεν, 52΄ Μουρίκι, 20΄ Μπιτίκι – 45΄ Λέιβερι, 83΄ Μπάλαρντ)
  • Ελλάδα-Κύπρος 3-0 (8΄ Μπακασέτας, 21΄ Παυλίδης, 48΄ Λημνιός)

3ος όμιλος

  • Αζερμπαϊτζάν-Σλοβακία 0-1 (81΄ Βάις)
  • Λευκορωσία-Καζακστάν 21:45

4ος όμιλος

  • Γιβραλτάρ-Βουλγαρία 1-1 (61΄ Γουόκερ – 45΄+1 Μίντσεβ)
  • Βόρεια Μακεδονία-Γεωργία 0-3 (52΄ Ζιβζιβάτζε, 62΄ Κβαρατσκέλια, 84΄ Κιτεϊσβίλι)

League D

1ος όμιλος

  • Μολδαβία-Λετονία 2-4 (5΄πεν. Νικολαέσκου, 64΄ Μότπαν – 19΄,60΄ Γκουτκόβσκις, 26΄,75΄ Ικάουνιεκς)
  • Ανδόρα-Λιχτενστάιν 21:45

2ος όμιλος

  • Μάλτα-Εσθονία 1-2 (56΄ Ντεγκαμπριέλε – 21΄ Βασίλιεβ, 90΄+4 Ανιερ)

*Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.


Πηγή