Nations League: Η Κροατία με σούπερ Λιβάγια στο Final-4, πρωτιά για την Ολλανδία

Με την σφραγίδα» του Λιβάγια, η Κροατία πάει Final- 4, αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στην Αυστρία, για το
Nations League.

Ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη με 3-1 και έκλεισε μια θέση για την τελική φάση του Nations League.

Παρά το ιδανικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων με γκολ του Μόντριτς (6΄) που ανέβηκε στην 5η θέση θέση των σκόρερ όλων των εποχών της Κροατίας με 23 γκολ, οι Αυστριακοί βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν άμεσα με γυριστή κεφαλιά του Μπάουμγκάρτνερ μόλις τρία λεπτά αργότερα.

Τα λεπτά κυλούσαν, η Κροατία δεν έβρισκε το πολυπόθητο γκολ που θα την έστελνε στην πρώτη θέση, με τον Ντάλιτς να ρίχνει τελικά στη μάχη τον Μάρκο Λιβάγια στο 62΄. Μια επιλογή για την οποία δικαιώθηκε απόλυτα μόλις επτά λεπτά αργότερα, καθώς ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ έγραψε το 2-1 με καρφωτή κεφαλιά.

Τη νίκη των φιλοξενούμενων και παράλληλα τον υποβιβασμό της Αυστρίας στη League B σφράγισε ο Λόβρεν στο 72΄.

Αντίθετα, νίκη χωρίς αντίκρισμα πήρε η Δανία που επιβλήθηκε 2-0 των Γάλλων αλλά περιορίστηκε στη δεύτερη θέση, έναν βαθμό πίσω από τους Κροάτες. Ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο με γκολ των Ντόλμπεργκ (34΄) και Όλσεν (39΄) αρκούσε στους γηπεδούχους για να κλειδώσουν το αποτέλεσμα, με τους Τρικολόρ από την πλευρά τους να γλιτώνουν στο… παρά ένα τον υποβιβασμό χάρη στη νίκη της Κροατίας.

4ος όμιλος
Λιγότερα δραματικά ήταν τα πράγματα στον 4ο όμιλο, εκεί όπου η Ολλανδία επιβλήθηκε 1-0 του Βελγίου στο ντέρμπι κορυφής και σφράγισε την πρώτη θέση. Το γκολ του Φαν Ντάικ στο 72΄σημάδεψε το τρίποντο για τους Ολλανδούς, οι οποίοι στην πραγματικότητα δεν αγχώθηκαν ποτέ μήπως χάσουν την πρωτιά και μαζί το εισιτήριο για το Final-4.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Πολωνία επιβλήθηκε 1-0 της Ουαλίας χάρη σε γκολ του Σφιντέρσκι και εξόρισε τους Βρετανούς στη League B. Έπειτα από ένα άγονο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να σημειώσουν το καθοριστικό γκολ, όταν στο 58΄ο Λεβαντόφσκι σέρβιρε με no look πάσα στον πρώην επιθετικό του ΠΑΟΚ που πλάσαρε για το τελικό 1-0.

League C

3ος Όμιλος
Σε έναν όμιλο που όλα είχαν ήδη κριθεί το πρώτο Καζακστάν γνώρισε ήττα χωρίς αντίκτυπο στην έδρα του δεύτερου Αζερμπαϊτζάν με 3-0. Οι Αζέροι προηγήθηκαν στο 66′ χάρη στο αυτογκόλ του Μαρότσκιν και βρήκαν ακόμα δυο γκολ με τους Όζομπιτς (74’) και Νουρίγιεφ (90+1).

Την ίδια ώρα η τρίτη Σλοβακία έμεινε στο 1-1 με τη Λευκορωσία, η οποία θα πάει στη διαδικασία των playouts με ομάδα της League D. Οι Λευκορώσοι προηγήθηκαν στο 45′ με τον Μπακάρ, στο 65′ ο Ζρέλακ ισοφάρισε και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

League D

1ος Όμιλος
Η Λετονία μπορεί να αγχώθηκε λίγο αλλά κατάφερε να πάρει την πρωτιά στον όμιλο της και την άνοδο στη League B, καθώς έφυγε με τον βαθμό από την Ανδόρα (1-1). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 50΄ με τον Γκουτκόβσκις να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία μετά από ασίστ του Κρόλις. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 88′ με τον Ρόσας μετά από λάθος του κίπερ των Λετονών και έβαλαν την Μολδαβία στο παιχνίδι της πρόκρισης αλλά οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν το σκορ.

Η Μολδαβία από την πλευρά της έκανε το «χρέος» της, καθώς νίκησε με 2-0 το Λίχτενσταϊν. Οι γηπεδούχοι σκόραραν δις με τον Στίνα στις καθυστερήσεις (90+2′ – 90+4′), όμως ήθελαν ήττα της Λετονίας για να πάρουν την άνοδο.

Τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής (τελευταίας) των ομίλων του Nations League: