Σάββατο , 27 Απρίλιος 2024

NBA: Ο «εξωγήινος» Μπάτλερ σταμάτησε τον «τριπλό» Giannis σκοράροντας 56 πόντους [βίντεο]

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε στο παρκέ μετά τον τραυματισμό του, αψηφώντας τους πόνους, αλλά ο Τζίμι Μπάτλερ έκανε το παιχνίδι της ζωής του, και οι Χιτ νίκησαν τους Μπακς με 119-114 κάνοντας 3-1 τις νίκες στα Play Offs του NBA.

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 13 πόντους, έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης αλλά το triple-double του Greek Freak πήγε στα… σκουπίδια, μαζί με την τρομερή εμφάνιση του Μπρουκ Λόπεζ. Τα «ελάφια» γκρέμισαν ότι έχτιζαν σε όλο το ματς μέχρι το 42ο λεπτό όπου ο Τζίμι Μπάτλερ έκανε το ματς της ζωής του, πετυχαίνοντας 56 πόντους με 19/28 σουτ εντός παιδιάς (3/8 τρίποντα), 15/18 βολές, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το τελικό 119-114 φέρνει τους Χιτ στο 3-1 και τα «ελάφια» να ψάχνουν τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια αν δε θέλουν να ζήσουν την επανάληψη της περσινής φούσκας.

Τριπλός Giannis

Στους 26 πόντους με 13 ασίστ και 10 ριμπάουντ σταμάτησε ο τριπλός Αντετοκούνμπο που αγωνίστηκε με πόνους στη μέση. Άλλους 36 με 11 ριμπάουντ πέτυχε ο Μπρουκ Λόπεζ αλλά χωρίς σωστές επιλογές από τους υπολοίπους γύρω τους. Με 6/19 εντός παιδιάς και 2/11 τρίποντα ολοκλήρωσε ο Χόλιντεϊ.

Ο Αντετοκούνμπο μπήκε στο ματς αγριεμένος και παρά το πρόβλημα στη μέση που φανερά τον ταλαιπωρούσε βοήθησε τα μέγιστα στο να χτιστεί η διαφορά των 12 (5-17), ενώ λίγο αργότερα μετρούσε 7 προσωπικούς πόντους και 9 που μοίρασε στους συμπαίκτες του.

Οι Μπακς όμως δεν κατάφεραν να βάλουν φρένο στον Μπάτλερ, ο οποίος έγραψε ιστορία, πετυχαίνοντας 22 από τους 28 πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο, τους 20 μάλιστα συνεχόμενους με 8/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα και μείωσε σε 28-33.

Ο Γιάννης άρχισε να καλπάζει στο ανοιχτό γήπεδο και με τη βοήθεια του Λόπεζ έκαναν νέο σερί 0-9, και ξέφυγαν πάλι.

Οι δυο τους ολοκλήρωσαν με ίδιο αριθμό πόντων και ριμπάουντ, 17 και 7 στο ημίχρονο, με τη διαφορά πως ο Αντετοκούνμπο είχε και ακόμα 6 ασίστ. Ο Χόλιντεϊ έβγαλε την τελευταία άμυνα του ημιχρόνου και το σκορ μετά από 24 λεπτά έφερε τους Μπακς στο +7 (50-57).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο εξωγήινος Μπάτλερ κέρδισε τον Χόλιντεϊ σε κάποιες μονομαχίες και προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του, αλλά και με τον Αντετοκούνμπο στον πάγκο ένα σουτ του Λόπεζ έστειλε τη διαφορά στους 13 (68-81, 34′).

Ο «εξωγήινος» Μπάτλερ σταμάτησε στους 56 πόντους

Ένα μίνι ξέσπασμα για το Μαϊάμι μείωσε στους 9 αλλά ο Αντετοκούνμπο που είχε ήδη φτάσει στο double-double, με ένα σόλο διαμόρφωσε το 78-89 και τα «ελάφια» φαινόταν πως θέλουν 3-4 λεπτά άμυνας για το break, αλλά υπήρχε ο τρομερός Μπάτλερ.

Οι συνεργασίες του Έλληνα σούπερ σταρ με τον Splash Mountain έφεραν το triple-double αλλά ο Μπάτλερ δεν το έβαζε κάτω. To 89-101 σε δύο λεπτά έγινε 102-101 με ένα τρίλεπτο να απομένει. Ο Γιάννης απάντησε, ο Χόλιντεϊ σκόραρε για τρεις (105-107, 46′) αλλά ήταν η βραδιά του Μπάτλερ.

Ένα μεγάλο τρίποντο του Μπάτλερ έγραψε το 110-109 για να ακολουθήσει ένα ακόμα σουτ στο 112-109. Εννέα δικοί του σερί πόντοι έκαναν το Μαϊάμι αφεντικό στο τελευταίο λεπτό. Οι Μπακς γνώρισαν μία ακόμη ήττα και πλέον βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-33, 50-57, 78-89, 119-114

Μπακς – Χιτ 1-3
Game 1: Μπακς – Χιτ 117-130
Game 2: Μπακς – Χιτ 138-122
Game 3: Χιτ – Μπακς 121-99
Game 4: Χιτ – Μπακς 119-114
Game 5: Μπακς – Χιτ 27/4
Game 6: *Χιτ – Μπακς 29/4