Πέμπτη , 2 Μάιος 2024

NBA: Πρώτη ήττα για τους Μπακς, μόνος του πάλευε ο Αντετοκούνμπο -Θετικός ο Βεζένκοφ στη νίκη των Κινγκς

Οι Ατλάντα Χοκς είχαν οκτώ παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, περιόρισαν τον Ντέμιαν Λίλαρντ στους 6 πόντους και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη μέσα στο Μιλγουόκι απέναντι στους Μπακς με 127-110, σημειώνοντας την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Λίλαρντ, ο οποίος σημείωσε 39 πόντους στο ντεμπούτο του με τους Μπακς την Πέμπτη, δεν κατάφερε να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο καθώς έχασε και τα επτά σουτ που επιχείρησε ενώ είχε και έξι από τα εννέα λάθη της ομάδας.

Σταθερός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που είχε 26 πόντους (9/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/10 βολές), 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Παράλληλα, ο Μαλίκ Μπίσλι πέτυχε 18 πόντους, ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Μπρουκ Λόπεζ για τα «ελάφια», που αγωνίστηκαν χωρίς τον Κρις Μίντλετον.

Για τους Χοκς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τρέι Γιανγκ με 20 πόντους αλλά 5/14 σουτ ενώ 17 πόντους είχε ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς.

Δείτε βίντεο:

Επόμενος αντίπαλος για το Μιλγουόκι οι Μαϊάμι Χιτ (ξημερώματα Τρίτης στις 02:00).

Καλό ματς από τον Βεζένκοφ, νίκη για τους Κινγκς

Στο Σακραμέντο ο Μαλίκ Μονκ σκόραρε τους 11 από τους 22 πόντους του στην παράταση και οι Κινγκς πήραν δύσκολη νίκη απέναντι στους Λέικερς με 132-127 (κ.α. 115-115). Ο αγώνας είχε ιστορική σημασία καθώς ήταν η 20ή επέτειος του Λεμπρόν Τζέιμς στο ΝΒΑ και η πρώτη του εμφάνιση είχε γίνει στο Σακραμέντο.

Πέραν του Μονκ ο ΝτιΆαρον Φοξ ήταν συγκλονιστικός και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 37 πόντους και 8 ασίστ ενώ 17 πόντους είχε ο Κίγκαν Μάρεϊ.

Σε ό,τι αφορά στον Σάσα Βεζένκοφ, έκανε καλό ματς καθώς είχε 11 πόντους (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολές), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ σε 18 λεπτά συμμετοχής.

Για τους «λιμνάνθρωπους» ο Άντονι Ντέιβις είχε 30 πόντους και 16 ριμπάουντ ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 27 πόντους, 15 ριμπάουντ και 8 ασίστ.