Σάββατο , 27 Απρίλιος 2024

Premier League: «Πολύ σκληρή για να πεθάνει» η Τότεναμ στο Έτιχαντ, 3-3 στη «ματσάρα» με τη Σίτι

Ενα ακόμη σπουδαίο ματς διεξήχθη σήμερα στην Αγγλία, για την 14η αγωνιστική της Premier League, με τη Μάντσεστερ Σίτι να χάνει στο τέλος δύο πολύτιμους βαθμούς από τη σθεναρή αντίσταση της Τότεναμ στο «Ετιχαντ», μένοντας στο 3-3.

Η ομάδα του Λονδίνου προηγήθηκε γρήγορα με τον Σον (6′), αλλά η τύχη γύρισε την πλάτη στον Νοτιοκορεάτη σταρ, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα του, αιφνιδιάζοντας τον Βικάριο.

Ο Φόντεν έδωσε την πρωτοπορία στους πρωταθλητές Ευρώπης (31′), αλλά στο 69ο λεπτό ο Λο Σέλσο νίκησε τον Εντερσον με μακρινό σουτ και ισοφάρισε, για να έρθει στο 81′ ο Γκρίλις και να κάνει το 3-2, δίνοντας ξανά την πρωτοπορία στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Αλλά στο 90ο λεπτό ο Κουλουσέφσκι «πάγωσε» το γήπεδο γράφοντας το τελικό 3-3, στερώντας δύο βαθμούς από τους «πολίτες», αφήνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Νωρίτερα, η Λίβερπουλ έχει φέτος την ποιότητα και το χαρακτήρα του νικητή για να διεκδικήσει τον τίτλο και το απέδειξε ξανά στο συναρπαστικό ματς στο «Ανφιλντ» και στη μεγάλη νίκη με ανατροπή στα τελευταία λεπτά με 4-3 επί της Φούλαμ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ βρέθηκε στο 80′ να χάνει με 3-2 από την ομάδα του Λονδίνου, αλλά δεν τα παράτησε.

Πίεσε ασφυκτικά την αντίπαλη άμυνα και κατάφερε να πάρει τη νίκη στα τελευταία λεπτά με τα γκολ των Εντο (87′) και Αλεξάντερ-Αρνολντ (88′). Ο τελευταίος πέτυχε δύο γκολ και απέδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, συνεχίζοντας να βρίσκει δίχτυα, όπως είχε κάνει την προηγούμενη αγωνιστική ισοφαρίζοντας στο μεγάλο ντέρμπι στο Μάντσεστερ κόντρα στη Σίτι (1-1).

Ο Κώστας Τσιμίκας ήταν ξανά στη βασική ενδεκάδα των «κόκκινων» και είχε καλή απόδοση.

Στο μεταξύ η Μπόρνμουθ σταμάτησε τη ξέφρενη πορεία της Αστον Βίλα (2-2). Μάλιστα η ομάδα του Μπέρμιγχαμ γλίτωσε την ήττα στο 90ο λεπτό με το γκολ του πρώτου σκόρερ της, Ολι Γουότκινς.

Στο Λονδίνο η Τσέλσι πήρε σπουδαία νίκη, με ηγέτη και σκόρερ δύο τερμάτων τον Εντσο Φερνάντες, μολονότι αγωνίστηκε στο Β’ μέρος με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γκάλαχερ στο 45ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της Premier League:

• Άρσεναλ-Γουλβς 2-1(6′ Σάκα, 13′ Οντεγκααρντ-86′ Κούνια)
  • Μπρέντφορντ-Λούτον 3-1(49′ Μοπέ, 56′ Μι, 82′ Μπαπτίστ-76′ Μπράουν)
  • Μπέρνλι-Σέφιλντ Γιουν. 5-0(1′ Ροντρίγκες, 29′ Λάρσεν, 73′ Αμπντουνί, 75′ Κολεόσο, 80′ Μπράουνχιλ)
  • Νότιγχαμ Φόρεστ-Έβερτον 0-1(67′ ΜακΝιλ)
  • Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Γ. 1-0(55΄ Γκόρντον)
  • Μπόρνμουθ-Άστον Βίλα 2-2(10′ Σεμένιο, 52′ Σολάνκε-22′ Μπέιλι, 90′ Γουότκινς)
  • Τσέλσι-Μπράιτον 3-2(17′, 65′ πεν. Φερνάντες, 21′ Κόλγουϊλ-43′ Μπουανανότε, 90’+ Πέδρο)
  • Λίβερπουλ-Φούλαμ 4-3(20′, 88′ Αρνολντ, 39′ ΜακΑλιστερ, 87′ Εντο-25′ Γουίλσον, 45’+ Τετέ, 80′ Ντεκόρντοβα)
  • Γουέστ Χαμ-Κρίσταλ Πάλας 1-1(13′ Κούντους-53′ Εντουάρ)
  • Μάντσεστερ Σίτι-Τότεναμ 3-3(9′ αυτ. Σον, 31′ Φόντεν, 81′ Γκρίλις-6′ Σον, 69′ Λο Σέλσο, 90′ Κουλουσέφσκι)